Dr Gałązka-Sobotka: system powinien traktować choroby mózgu jako całość

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2019 08:04

Rekomendacje Komisji Europejskiej mówią o tym, że systemy ochrony zdrowia powinny się koncentrować na trzech kluczowych wyzwaniach: chorobach onkologicznych, chorobach sercowo-naczyniowych oraz szeroko rozumianych chorobach mózgu - neurologicznych i psychiatrycznych - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zastępca przewodniczącego Rady NFZ.

Dr Gałązka-Sobotka: system powinien traktować choroby mózgu jako całość
Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego; FOT. PTWP

Stoimy w obliczu swoistego tsunami chorób mózgu. Niepokojące jest to, że mimo coraz większych nakładów na ochronę zdrowia, tzw. przewidywana długość życia Polaków jest coraz krótsza. Coś więc nie działa w systemie. Trzeba się temu dokładnie przyjrzeć.

Rekomendacje Komisji Europejskiej wyraźnie mówią o tym, że systemy ochrony zdrowia powinny się koncentrować na trzech kluczowych wyzwaniach: chorobach onkologicznych, chorobach sercowo-naczyniowych oraz szeroko rozumianych chorobach mózgu - neurologicznych i psychiatrycznych.

Dynamikę zapadalności na choroby mózgu można zredukować także poprzez różnego rodzaju działania profilaktyczne. Przedłożymy niebawem propozycje dotyczące planu dla tych chorób. Niestety, na razie z poziomu centralnego nie widać takich propozycji, dlatego muszą one zostać wyartykułowane przez środowisko medyczne i ekspertów. Owszem, wśród priorytetów zdrowotnych państwa wymienia się m.in. udary i psychiatrię, ale nadal chorób mózgu nie traktuje się jako całość.

Z zarządczego punktu widzenia kierunek tych działań powinien być jasny: wiemy, że starzenie się społeczeństwa spowoduje, że wydatki na szpitalnictwo nie spadną, ale te środki są obecnie fatalnie wydawane i to musi się zmienić. Dzisiaj postęp technologiczny w terapiach powoduje, że musimy koncentrować opiekę wysokospecjalistyczną w ośrodkach doskonałości o najwyższych kompetencjach. Nie stać nas będzie, żeby taki ośrodek funkcjonował w każdym powiecie, a może też w każdym województwie.

Powinniśmy więc wytłumaczyć obywatelom, że lepiej mieć w kraju kilka lub kilkanaście ośrodków świetnie wyposażonych i posiadających kadrę o najwyższych kompetencjach, gwarantujących opiekę neurologiczną na najwyższym poziomie. Musimy obserwować skuteczność interwencji medycznych i koncentrować finansowanie przede wszystkim w ośrodkach osiągających najlepsze wyniki leczenia. Nadmierne rozproszenie pieniędzy powoduje, że wyceny świadczeń są niewystarczające, a satysfakcja pacjentów niska.

Warto też, w przypadku chorób mózgu, rozważyć powołanie do życia ośrodków wczesnej kompleksowej diagnostyki. W systemie konieczna jest integracja opieki neurologicznej. Obecnie brakuje powiązania pomiędzy podstawowym a wysokospecjalistycznym poziomem opieki. Stąd często nie do końca wiadomo, gdzie kierować pacjenta.

Wypowiedź zanotowana podczas sesji "Neurologia w Polsce - czy jesteśmy gotowi na nowe wyzwania?" w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum