Dr Adamkiewicz: w łódzkiej neurologii stawiamy na dostęp do programów lekowych

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2019 17:37

- Niedawno ruszył w Polsce nowy program leczenia rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Czy województwo łódzkie realizuje ten program?
- Tak. Ten program lekowy został uruchomiony trzy miesiące temu. W naszym województwie realizują go dwa ośrodki. Dzieci objęte są opieką w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, a osoby dorosłe w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika. Obie placówki znajdują się w Łodzi i zapewniają opiekę medyczną osobom chorym na SMA z województwa łódzkiego i świętokrzyskiego.

Spodziewana liczba pacjentów objętych tym programem w naszych ośrodkach to ponad 30 osób. Uważam to za sukces, ponieważ prowadzenie tego programu jest bardzo trudne, a terapia jest nowa i bardzo kosztowna. Z tego powodu niewiele ośrodków ma doświadczenie z lekiem nusinersen, który przeznaczony jest do terapii pacjentów z SMA. Są województwa, w których żaden ośrodek nie zdecydował się na prowadzenie tego programu. Nasze szpitale mają zapewnienie, że każdy pacjent, który spełni kryteria wejścia do programu, będzie mógł tę terapię otrzymać.

- Czy oprócz wspomnianych już programów lekowych w województwie łódzkim opieką medyczną objęte są jeszcze inne grupy chorych neurologicznie?
- W naszym województwie realizowane są też dwa programy lekowe w zaawansowanej postaci choroby Parkinsona. Wydaje się, że istnieje potrzeba zwiększenia liczby ośrodków, które mogą leczyć pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Mamy bowiem sygnały od pacjentów zrzeszonych w Fundacji Słonik, którzy twierdzą, że istnieje potrzeba, aby ośrodki realizujące ten program były dostępne w wielu miejscach województwa, by pacjent miał taką placówkę możliwie blisko miejsca zamieszkania.

Oczywiście rodzi się pytanie, czy wszyscy chorzy, którzy zgłaszają takie potrzeby, spełniają kryteria kwalifikacji. To okaże się jednak dopiero po zbadaniu chorego i po rozważeniu włączenia do programu. Niestety, wśród wymogów prowadzenia przynajmniej jednego z tych programów, jest dostęp do pracowni gastroskopii, żeby móc założyć dostęp dojelitowy.

Obsługa programu również wymaga zaangażowania personelu medycznego i pielęgniarskiego. Są czynione starania, żeby uruchomić w naszym województwie chociaż jeszcze jeden taki ośrodek. Robimy wszystko, aby nasi pacjenci byli zadowoleni i mieli jak najlepszą opiekę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum