Dr Adamkiewicz: w łódzkiej neurologii stawiamy na dostęp do programów lekowych

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2019 17:37

W ośrodku, który prowadzę, została uruchomiona specjalna infolinia dla pacjenta. Daje to możliwość całodobowej konsultacji telefonicznej z pielęgniarką, która zna problemy pacjentów z SM i wie na czym polega opieka nad tą grupą chorych. Pielęgniarka, która obsługuje ten 24-godzinny telefon, sama zgłosiła się do tego zadania. Dzięki temu pacjenci są w stałym kontakcie z naszym szpitalem, co sprawia, że czują się bezpiecznie. Nam natomiast daje to gwarancję lepszej współpracy z pacjentem. Nasz zespół zainteresował się też wspomnianymi już przeze mnie niestandardowymi formami rehabilitacji poza szpitalem, w ramach swojego czasu wolnego.

Oprócz tego nasz szpital organizuje dni otwarte dla pacjentów z SM, podczas których chorzy mają zapewniony dostęp do urologa, dietetyka, dermatologa czy kosmetyczki. Taka współpraca pacjentów i ich rodzin z fachowym personelem powoduje, że nie ma problemów z systematycznością przyjmowania leków, a chorzy mają poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do personelu.

- Czy w pozostałych łódzkich ośrodkach zajmujących się terapią SM, też wszystko przebiega tak sprawnie, jak u państwa?
- W ośrodkach w Łodzi i na terenie naszego województwa pojawiają się pewne problemy kadrowe. Na pewno w jednym z ośrodków jest zbyt mało personelu. To oczywiście może wpływać na tworzenie się kolejek do wejścia do programów. Personel, zarówno lekarski, jak i pielęgniarski, jest bardzo zaangażowany i zainteresowany prowadzeniem tego programu, jednak zwyczajnie nie daje rady obsłużyć wszystkich zainteresowanych w sprawny sposób. W naszej ocenie ta sytuacja wymaga uzupełnienia personelu medycznego, co na pewno przyczyni się do zlikwidowania kolejki.

Myślę też, że gdyby udało się uprościć sposób raportowania i ograniczyć liczbę wymaganych dokumentów, to można byłoby w sposób bardziej sprawny objąć opieką większą liczbę pacjentów włączanych do programów. Jak już wspomniałam - w naszym województwie nie ma problemów z finansowaniem leczenia w ramach programów lekowych dzięki dobrej współpracy z Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum