Doustny lek na COVID-19 jest już dostępny dla pacjentów w Wielkiej Brytanii. Chodzi o Paxlovid

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia01 stycznia 2022 07:48

Do obrotu w Wielkiej Brytanii trafił doustny lek przeciwko COVID-19. To Paxlovid, który - jak zapewnia producent - ma 90-procentową skuteczność w zapobieganiu ciężkiej postaci choroby oraz zgonom wskutek COVID-19.

Doustny lek na COVID-19 jest już dostępny dla pacjentów w Wielkiej Brytanii. Chodzi o Paxlovid
Doustny lek przeciw COVID-19 jest dostępny w Wlk. Brytanii. Na zdj. Londyn FOT. PAP/Albert Zawada
 • W piątek, 31 grudnia w Wielkiej Brytanii zatwierdzony został do użytku Paxlovid - doustny lek przeciw COVID-19
 • To kolejny lek antywirusowy na COVID-19, który można podawać doustnie, nie dożylnie.
 • Oznacza to, że taką kurację można prowadzić również poza szpitalem - wskazuje Brytyjska Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA)

Paxlovid będzie podawany dorosłym narażonym na ciężkie przejście choroby

Brytyjska Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) w Londynie dopuściła w piątek, 31 grudnia do użytku Paxlovid, doustny lek na COVID-19 produkowany przez koncern Pfizer. Środek będzie podawany dorosłym narażonym na ciężkie przejście choroby.

MHRA zaleciła stosowanie leku u dorosłych pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi symptomami COVID-19, którzy są narażeni na ciężkie przejście choroby. Paxlovid, który ma postać doustnych pigułek, należy podawać w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

- Teraz dysponujemy kolejnym lekiem antywirusowym na COVID-19, który można podawać doustnie, nie dożylnie. Oznacza to, że taką kurację można prowadzić również poza szpitalem - podkreśliła szefowa MHRA June Rain.

Nowy lek skutecznie powalczy z Omikronem

- Badania pokazały, że Paxlovid ma 90-procentową skuteczność w zapobieganiu wymagającej hospitalizacji, ciężkiej formie choroby oraz zgonom na COVID-19 w grupie pacjentów wysokiego ryzyka - ogłosił w grudniu Pfizer. Najnowsze testy sugerują, że lek zachowuje swoje właściwości w wypadku zakażeń wariantem Omikron - przekazała później firma.

W grudniu Paxlovid został dopuszczony do stosowania m.in. w USA i Japonii. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w połowie grudnia rekomendację dotyczącą stosowania leku w nagłych sytuacjach, ale nie dopuściła leku do pełnego obrotu. EMA wyjaśniła, że rekomendacje wydane przed dopuszczeniem leku na rynek mają posłużyć regulatorom w krajach unijnych do podjęcia decyzji o ewentualnym zezwoleniu na leczenie tym preparatem przed jego ostatecznym zatwierdzeniem.

Następne leki w terapii COVID-19 czekają w kolejce

W listopadzie 2021 r. dr n. farmaceutycznych Leszek Borkowski mówił PAP, że w 2022 roku pojawią się kolejne leki w terapii COVID-19. To leki wybrane przez Komisję Europejską jako najbardziej obiecujące i zaawansowane, jeśli chodzi o procedurę rejestracyjną.

Ekspert 10 najbardziej leków można podzielić na trzy grupy:

 • Leki zawierające przeciwciała monoklonalne podawane w iniekcjach domięśniowych we wczesnych stanach zarażenia SARS-CoV-2: Ronapreve, czyli połączenie dwóch monokolonalnych przeciwciał casirivimab i imdevimab z Regeneron Pharmaceuticals i Roche; Xevudy (sotrovimab) z Vir Biotechnology i GlaxoSmithKline oraz Evusheld, połączenie dwóch przeciwciał monoklonalnych tixagevimab i cilgavimab firmy AstraZeneca
 • Doustne leki przeciwwirusowe do zastosowania najszybciej jak można po ekspozycji: Molnupirawir z Ridgeback Biotherapeutics i MSD; PF-07321332 firmy Pfizer; AT-527 od Atea Pharmaceuticals i Roche
 • Immunomodulatory: Actemra (tocilizumab) z Roche Holding; Kineret (anakinra) ze szwedzkiego Orphan Biovitrum; Olumiant (baricytynib) od Eli Lilly oraz mało znany Lenzilumab firmy Humanigen.

Czytaj też:

Subiektywny przegląd wydarzeń 2021 roku w ochronie zdrowia. Decyzje, projekty, ustawy, obietnice i protesty

Doustny lek dla chorych na COVID-19. "Może jeszcze w tym roku będziemy mieli go w Polsce"

Będą finansowe konsekwencje za brak obowiązkowych szczepień na COVID-19

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze