Doustny lek na COVID-19 jest już dostępny dla pacjentów w Wielkiej Brytanii. Chodzi o Paxlovid
Do obrotu w Wielkiej Brytanii trafił doustny lek przeciwko COVID-19. To Paxlovid, który - jak zapewnia producent - ma 90-procentową skuteczność w zapobieganiu ciężkiej postaci choroby oraz zgonom wskutek COVID-19.

- W piątek, 31 grudnia w Wielkiej Brytanii zatwierdzony został do użytku Paxlovid - doustny lek przeciw COVID-19
- To kolejny lek antywirusowy na COVID-19, który można podawać doustnie, nie dożylnie.
- Oznacza to, że taką kurację można prowadzić również poza szpitalem - wskazuje Brytyjska Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA)
Paxlovid będzie podawany dorosłym narażonym na ciężkie przejście choroby
Brytyjska Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) w Londynie dopuściła w piątek, 31 grudnia do użytku Paxlovid, doustny lek na COVID-19 produkowany przez koncern Pfizer. Środek będzie podawany dorosłym narażonym na ciężkie przejście choroby.
MHRA zaleciła stosowanie leku u dorosłych pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi symptomami COVID-19, którzy są narażeni na ciężkie przejście choroby. Paxlovid, który ma postać doustnych pigułek, należy podawać w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.
- Teraz dysponujemy kolejnym lekiem antywirusowym na COVID-19, który można podawać doustnie, nie dożylnie. Oznacza to, że taką kurację można prowadzić również poza szpitalem - podkreśliła szefowa MHRA June Rain.
Nowy lek skutecznie powalczy z Omikronem
- Badania pokazały, że Paxlovid ma 90-procentową skuteczność w zapobieganiu wymagającej hospitalizacji, ciężkiej formie choroby oraz zgonom na COVID-19 w grupie pacjentów wysokiego ryzyka - ogłosił w grudniu Pfizer. Najnowsze testy sugerują, że lek zachowuje swoje właściwości w wypadku zakażeń wariantem Omikron - przekazała później firma.
W grudniu Paxlovid został dopuszczony do stosowania m.in. w USA i Japonii. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w połowie grudnia rekomendację dotyczącą stosowania leku w nagłych sytuacjach, ale nie dopuściła leku do pełnego obrotu. EMA wyjaśniła, że rekomendacje wydane przed dopuszczeniem leku na rynek mają posłużyć regulatorom w krajach unijnych do podjęcia decyzji o ewentualnym zezwoleniu na leczenie tym preparatem przed jego ostatecznym zatwierdzeniem.
Następne leki w terapii COVID-19 czekają w kolejce
W listopadzie 2021 r. dr n. farmaceutycznych Leszek Borkowski mówił PAP, że w 2022 roku pojawią się kolejne leki w terapii COVID-19. To leki wybrane przez Komisję Europejską jako najbardziej obiecujące i zaawansowane, jeśli chodzi o procedurę rejestracyjną.
Ekspert 10 najbardziej leków można podzielić na trzy grupy:
- Leki zawierające przeciwciała monoklonalne podawane w iniekcjach domięśniowych we wczesnych stanach zarażenia SARS-CoV-2: Ronapreve, czyli połączenie dwóch monokolonalnych przeciwciał casirivimab i imdevimab z Regeneron Pharmaceuticals i Roche; Xevudy (sotrovimab) z Vir Biotechnology i GlaxoSmithKline oraz Evusheld, połączenie dwóch przeciwciał monoklonalnych tixagevimab i cilgavimab firmy AstraZeneca
- Doustne leki przeciwwirusowe do zastosowania najszybciej jak można po ekspozycji: Molnupirawir z Ridgeback Biotherapeutics i MSD; PF-07321332 firmy Pfizer; AT-527 od Atea Pharmaceuticals i Roche
- Immunomodulatory: Actemra (tocilizumab) z Roche Holding; Kineret (anakinra) ze szwedzkiego Orphan Biovitrum; Olumiant (baricytynib) od Eli Lilly oraz mało znany Lenzilumab firmy Humanigen.
Czytaj też:
Doustny lek dla chorych na COVID-19. "Może jeszcze w tym roku będziemy mieli go w Polsce"
Będą finansowe konsekwencje za brak obowiązkowych szczepień na COVID-19

ZOBACZ KOMENTARZE (0)