Dotychczasowe doświadczenia w walce z pandemią koronawirusa były swoistym pilotażem

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 03 września 2020 06:23

Dr hab. Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wskazuje na konieczność współpracy pomiędzy poszczególnymi służbami, instytucjami oraz placówkami medycznymi w walce z pandemią.

Dotychczasowe doświadczenia w walce z pandemią koronawirusa były swoistym pilotażem
Dr hab. Grzegorz Juszczyk podczas sesji EEC 2020; FOT. PTWP

- Liczba podmiotów, które już marcu br. zaangażowały się na rzecz zwalczania epidemii była tak duża, że sprawne koordynowanie ich działań sprawiało wiele problemów. Miałem poczucie, jakbyśmy przez chwilę zapomnieli, iż jest kilka głównych instytucji, które należało jak najszybciej „dozbroić”, aby skutecznie realizowały swoje zadania w tej nowej, trudnej sytuacji epidemiologicznej - wskazywał dyrektor Juszczyk podczas środowej (2 września) sesji „System ochrony zdrowia i gospodarka” w ramach XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2020).

I dodał: - Zgłaszanie przypadków zakażeń SARS-CoV-2 i dochodzenia epidemiologiczne to zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jednak w momencie zdiagnozowania pacjenta, nadzór medyczny nad taką osobą przejmuje system opieki zdrowotnej. W pierwszym okresie były to szpitale, jednak w już w kwietniu i maju wiedzieliśmy, że zdecydowana większość zakażonych nie rozwija objawów.

Stąd - zdaniem eksperta - konieczne jest rozróżnienie, także pod względem form opieki - osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 (bez objawów choroby) i chorujących na COVID-19. - Mam nadzieję, że w Polsce osobami zakażonymi koronawirusem zajmować się będzie przede wszystkim podstawowa opieka zdrowotna, gdyż objawy tej infekcji można i należy leczyć poza szpitalami, czyli w izolacji domowej.Tak dzieje się już w wielu innych krajach - powiedział dyrektor NIZP-PZH.

- Równolegle z koniecznością budowania infrastruktury niezbędnej do skutecznego przeciwdziałania epidemii, pojawiały się - nierzadko sprzeczne - informacje naukowe dotyczące tego, jak ten proces powinien wyglądać. Początek diagnostyki COVID-19 koordynowaliśmy jako NIZP-PZH wdrażając pierwsze laboratoria. Już wtedy wiedzieliśmy, że stworzenie sprawnego systemu testowania nie będzie łatwe - przyznał.

- Ostatnie doniesienia amerykańskie wskazują, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że bardzo słaby sygnał w komercyjnym badaniu molekularnym PCR jest interpretowany jako wynik dodatni. To z kolei może stanowić dowód dużej liczby pacjentów bezobjawowych. Chcemy to dokładniej przeanalizować - zapowiedział.

Przypomniał, że panowane są bardzo daleko idące zmiany operacyjne i strukturalne dotyczące wzmocnienia Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o czym mówi głośno pan minister Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Wkrótce zostanie uruchomiony specjalny system informatyczny dla wszystkich stacji sanitarno-epidemiologicznych w kraju - zarówno wojewódzkich, jak i powiatowych

- Dotychczasowe doświadczenia w walce z pandemią - nie tylko w Polsce - możemy potraktować jako swoisty pilotaż. Wnioski z tego pilotażu na pewną pomogą w realizacji nowego planu skutecznego tłumienia koronawirusa w naszym kraju - podsumował dr hab. Grzegorz Juszczyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum