Dostęp do in vitro i europejski system regulacji cen leków w "planie Arłukowicza"
Powszechny dostęp do procedury in vitro, wspólna negocjacja cen leków czy jednakowy dla całej Unii Europejskiej kalendarz szczepień zakłada "plan Arłukowicza". Sześć jego punktów przedstawił we wtorek (14 maja) w Szczecinie kandydat KE do europarlamentu poseł PO-KO Bartosz Arłukowicz.

- Chciałbym, żeby w Europie stworzono przepisy, które zagwarantują obywatelom Europy, mieszkańcom Europy równy dostęp do wszystkich nowoczesnych świadczeń medycznych - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej startujący w eurowyborach z drugiego miejsca listy Koalicji Europejskiej w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim Bartosz Arłukowicz. Wyjaśnił, że chodzi o zapobieżenie próbom "ustawowego ograniczenia dostępu do nowoczesnych metod leczenia, jaką jest na przykład in vitro".
Poseł PO-KO podkreślił, że chodzi o stworzenie "europejskich standardów" procedur medycznych, które miałyby zapobiec sytuacji, w której "przesiąknięty ideologią" rząd, "na podstawie przeprowadzanych przez siebie przepisów prawnych w taki czy inny sposób ogranicza dostęp do tej metody".
Jako drugi punkt planu Arłukowicz przedstawił europejski program onkologiczny, który miałby być wzorowany na wprowadzonym w Polsce w 2015 r. pakiecie onkologicznym. Ma polegać na płaceniu bez limitu pod warunkiem zdiagnozowania i rozpoczęcia leczenia pacjenta w określonych terminach.
Kolejną propozycją Arłukowicza jest europejski system regulacji cen leków dla państw wyrażających taką wolę. Poseł nazwał go "merytorycznie bardzo trudnym zadaniem".
- Trzeba zbudować w Europie mechanizmy, które pozwolą na wspólne negocjowanie przez państwa członkowskie cen leków dla państw Unii Europejskiej - powiedział. Jak wyjaśnił, pozwoliłoby to na obniżenie cen leków "nie tylko w poszczególnych państwach, tak, jak to się stało w Polsce", ale także "we wszystkich krajach członkowskich".
Arłukowicz chciałby też wprowadzenia w Unii przepisów standaryzujących obowiązkowe szczepienia dla dzieci. - Chciałbym, żeby wprowadzono europejski szablon szczepień, kalendarz szczepień dla dzieci, w których znalazłyby się także szczepienia, do których niektóre państwa członkowskie czy niektóre dzieci dzisiaj dostępu nie mają, bądź jest to dostęp odpłatny - mówił Arłukowicz. Wyjaśnił, że chodzi o szczepienia dla niemowląt przeciwko meningokokom B i C oraz rotawirusom.
Jak zaznaczył, chciałby też zostać "ambasadorem przedsiębiorców" województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Zadeklarował, że co dwa miesiące "będą się odbywały odprawy gospodarcze w poszczególnych dziedzinach życia gospodarczego przedsiębiorców z naszego regionu". Ma to ułatwić współpracę z partnerami europejskimi.
Jako ostatni punkt swojego planu Arłukowicz wymienił europejski program budowy domów opieki dla seniorów. - Musimy spróbować wypracować w standardzie Unii Europejskiej cały system wsparcia senioralnego - mówił. Dodał, że będzie postulował budowę domów wsparcia - także dziennego - "wielosektorowej opieki senioralnej" w zakresie zarówno zdrowia, jak i polityki społecznej, edukacji, kultury czy "aktywności społecznej seniorów".
Arłukowicz zapewnił też, że priorytetem są dla niego prawa kobiet. - Będę dążył do tego, żeby Europa stała się miejscem, w którym prawa kobiet są rzeczą oczywistą, a nie rzeczą, o którą trzeba walczyć - powiedział.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja.
Elżbieta Bielecka

ZOBACZ KOMENTARZE (0)