Dostęp do in vitro i europejski system regulacji cen leków w "planie Arłukowicza"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2019 15:15

Powszechny dostęp do procedury in vitro, wspólna negocjacja cen leków czy jednakowy dla całej Unii Europejskiej kalendarz szczepień zakłada "plan Arłukowicza". Sześć jego punktów przedstawił we wtorek (14 maja) w Szczecinie kandydat KE do europarlamentu poseł PO-KO Bartosz Arłukowicz.

Dostęp do in vitro i europejski system regulacji cen leków w "planie Arłukowicza"
Bartosz Arłukowicz. Fot. PTWP

- Chciałbym, żeby w Europie stworzono przepisy, które zagwarantują obywatelom Europy, mieszkańcom Europy równy dostęp do wszystkich nowoczesnych świadczeń medycznych - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej startujący w eurowyborach z drugiego miejsca listy Koalicji Europejskiej w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim Bartosz Arłukowicz. Wyjaśnił, że chodzi o zapobieżenie próbom "ustawowego ograniczenia dostępu do nowoczesnych metod leczenia, jaką jest na przykład in vitro".

Poseł PO-KO podkreślił, że chodzi o stworzenie "europejskich standardów" procedur medycznych, które miałyby zapobiec sytuacji, w której "przesiąknięty ideologią" rząd, "na podstawie przeprowadzanych przez siebie przepisów prawnych w taki czy inny sposób ogranicza dostęp do tej metody".

Jako drugi punkt planu Arłukowicz przedstawił europejski program onkologiczny, który miałby być wzorowany na wprowadzonym w Polsce w 2015 r. pakiecie onkologicznym. Ma polegać na płaceniu bez limitu pod warunkiem zdiagnozowania i rozpoczęcia leczenia pacjenta w określonych terminach.

Kolejną propozycją Arłukowicza jest europejski system regulacji cen leków dla państw wyrażających taką wolę. Poseł nazwał go "merytorycznie bardzo trudnym zadaniem".

- Trzeba zbudować w Europie mechanizmy, które pozwolą na wspólne negocjowanie przez państwa członkowskie cen leków dla państw Unii Europejskiej - powiedział. Jak wyjaśnił, pozwoliłoby to na obniżenie cen leków "nie tylko w poszczególnych państwach, tak, jak to się stało w Polsce", ale także "we wszystkich krajach członkowskich".

Arłukowicz chciałby też wprowadzenia w Unii przepisów standaryzujących obowiązkowe szczepienia dla dzieci. - Chciałbym, żeby wprowadzono europejski szablon szczepień, kalendarz szczepień dla dzieci, w których znalazłyby się także szczepienia, do których niektóre państwa członkowskie czy niektóre dzieci dzisiaj dostępu nie mają, bądź jest to dostęp odpłatny - mówił Arłukowicz. Wyjaśnił, że chodzi o szczepienia dla niemowląt przeciwko meningokokom B i C oraz rotawirusom.

Jak zaznaczył, chciałby też zostać "ambasadorem przedsiębiorców" województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Zadeklarował, że co dwa miesiące "będą się odbywały odprawy gospodarcze w poszczególnych dziedzinach życia gospodarczego przedsiębiorców z naszego regionu". Ma to ułatwić współpracę z partnerami europejskimi.

Jako ostatni punkt swojego planu Arłukowicz wymienił europejski program budowy domów opieki dla seniorów. - Musimy spróbować wypracować w standardzie Unii Europejskiej cały system wsparcia senioralnego - mówił. Dodał, że będzie postulował budowę domów wsparcia - także dziennego - "wielosektorowej opieki senioralnej" w zakresie zarówno zdrowia, jak i polityki społecznej, edukacji, kultury czy "aktywności społecznej seniorów".

Arłukowicz zapewnił też, że priorytetem są dla niego prawa kobiet. - Będę dążył do tego, żeby Europa stała się miejscem, w którym prawa kobiet są rzeczą oczywistą, a nie rzeczą, o którą trzeba walczyć - powiedział.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja.

Elżbieta Bielecka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum