Dostawy szczepionek AstraZeneca do Polski jeszcze w tym tygodniu. Do punktów szczepień ma trafić ok. 250 dawek

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia10 czerwca 2021 10:00

Jeszcze w tym tygodniu do Polski mają trafić dostawy szczepionek AstraZeneca. Informację w sprawie przekazał szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na Twitterze

Dostawy szczepionek AstraZeneca do Polski jeszcze w tym tygodniu. Do punktów szczepień ma trafić ok. 250 dawek
Szczepionki AstraZeneca niedługo będą dostarczone do Polski. Fot. Shutterstock
  • Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zdementował informacje o wstrzymaniu szczepień pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca
  • Zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu do Polski dotrą kolejne partie preparatu koncernu
  • To nie pierwszy raz, gdy występują problemy z dostawami szczepionek

Jeszcze w tym tygodniu planowane są dostawy kolejnych dawek szczepionek od firmy AstraZeneca do Polski. Szczegółowe informacje na ten temat podał szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na Twitterze. Tym samym zapewnił ciągłość dystrybuowania dawek do poszczególnych punktów szczepień i przypomniał, że osoby po pierwszym szczepieniu AZ nie mają się czym martwić.

Kolejne dawki AZ już w sobotę w Polsce

W środę, 9 czerwca, media obiegła informacja o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca. Tego samego dnia oświadczenie w sprawie wydała RARS.

- Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dementuje informacje o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca. Takie pomysły nie są nawet rozważane. Z powodu nieregularności dostaw do Polski preparatu AstraZeneca, priorytetem jest zapewnienie pacjentom drugich dawek tej szczepionki – czytamy w oświadczeniu, które zamieszczono m.in. na Twitterze.

Na koniec RARS zapewnia, że już w najbliższą sobotę do Polski dotrze około 250 tysięcy dawek szczepionek AstraZeneca.

To nie pierwsze takie problemy z dostawami szczepionek do Polski. Niedawno podobne zamieszanie wyniknęło z powodu braku dostaw szczepionek od Moderny, przez co termin podania drugiej dawki musiał być w wielu przypadkach przesunięty. 

Jak przebiega szczepienie w Polsce?

Dodajmy, że od momentu rozpoczęcia szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce, w kraju zaszczepiono ponad 22 miliony osób, ale liczba ta stale rośnie. Największą zachętą do szczepień, szczególnie w przypadku młodszych obywateli, jest możliwość uzyskania tzw. paszportu covidowego umożliwiającego wyjazd do innych państw UE.

Czytaj więcej: Paszport covidowy. Jak pobrać certyfikat. Kto może to zrobić? RAPORT

Według danych z 9 czerwca w Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 8,6 miliona osób, natomiast dzienna liczba szczepień wynosi 384 tysiące. Liczba dostarczonych do Polski dawek to już prawie 27 milionów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum