Doradca prezydenta: musi być inna forma weryfikacji wiedzy, jeśli zlikwidujemy LEP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2010 17:46

Zdaniem doradcy prezydenta ds. zdrowia Macieja Piroga, proponowane przez rząd zmiany dotyczące zdobywania specjalizacji lekarskich idą w dobrym kierunku.

Doradca prezydenta: musi być inna forma weryfikacji wiedzy, jeśli zlikwidujemy LEP

W Belwederze trwa Forum Debaty Publicznej poświęcone kształceniu kadr medycznych. W spotkaniu uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele środowisk medycznych, branżowych organizacji samorządowych, pozarządowych, a także naukowcy oraz eksperci.

Dr. Maciej Piróg podkreślał, że po zlikwidowaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego (zakłada to rządowy projekt noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty) musi pozostać jakaś forma weryfikacji wiedzy zdobytej w czasie studiów. 

‒ Nie byłoby dobrze, gdyby takiej formy nie było w Polsce, ona być powinna. Do dyskusji jest, czy to powinien być egzamin na poziomie krajowym, czy uczelnianym ‒ podkreślił doradca prezydenta. 

‒ Wiele jest ról takiego egzaminu. Nie tylko sprawdzenie studenta, ale także sprawdzenie uczelni. Swoistego rodzaju ranking, który jest potrzebny i jest w tej chwili możliwy. Dobrze by było, żeby był możliwy także w przyszłości, kiedy LEP będzie ewentualnie w innej formule. Jest to także konieczne kryterium kwalifikacji do pracy lekarzy z zagranicy, z UE ‒ dodał Piróg. 

Zaznaczył też, że zmiany proponowane w nowelizacji ustawy „idą w bardzo dobrym kierunku”. Dodał, że mówi o tym wiele środowisk. Piróg podkreślił, że nowela upraszcza także zasady zdobywania specjalizacji przez lekarzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum