Donald Tusk: cztery lata na oddłużenie szpitali

Autor: Onet.pl., KAW/Rynek Zdrowia • • 07 października 2011 17:02

- Jeśli utrzymamy władzę, w ciągu najbliższych 4 lat dokończymy proces oddłużania szpitali - zapowiedział premier Donald Tusk podczas debaty transmitowanej przez TVP Info i Polsat News.

Donald Tusk: cztery lata na oddłużenie szpitali
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Premier jest zdania, że proces komercjalizacji szpitali sprzyja jakości leczenia w tych placówkach. Mówił, że obserwował to podczas swojej wizyty w małych miejscowościach - relacjonuje portal biznes.onet.pl.

Szef rządu przypomniał, że proces komercjalizacji już przyczynił się do oddłużenia szpitali. Według Donalda Tuska, przekształcenia szpitali - z publicznych ZOZ-ów w spółki prawa handlowego - powinny się zakończyć w ciągu 4 lat.

Przypomnijmy, że ustawa o działalności leczniczej (weszła w życie 1 lipca br.) nie przewiduje obowiązkowego przekształcania SPZOZ-ów w spółki. Jednak samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Ustawa o działalności leczniczej uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami. 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze