×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Don Kichot przegrał z systemem - powalczy już tylko o zdrowie własnego syna

Autor: Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia26 października 2013 08:31

"Pisanie konsultacji społecznych, które nic nie dają, szarpanie się z rzeszą wyszkolonych urzędników MZ i NFZ to praca na cały etat przynajmniej dla 100 osób, a nie na jednego człowieka" - tymi słowami Piotr Piotrowski (z zawodu muzyk, z wykształcenia fagocista) z Porozumienia 1 Czerwca zakomunikował, że rezygnuje z działalności społecznej na rzecz pacjentów.

Don Kichot przegrał z systemem - powalczy już tylko o zdrowie własnego syna
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Porozumienia 1 Czerwca powstało w związku z protestem przed Ministerstwem Zdrowia, do którego doszło w ubiegłym roku, właśnie 1 czerwca.

Pacjenci obawiali się, że po 1 lipca, wraz z wprowadzeniem programów lekowych, część chorych straci możliwość leczenia. Piotrowski stał się - jak sam nam mówił - mimowolnym organizatorem manifestacji. Problem dotykał go osobiście - jego synek choruje na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Okazało się, że będzie płacił za leki dla dziecka już nie 100, ale 600-700 zł miesięcznie.

Do akcji przyłączyło się wtedy siedem stowarzyszeń pacjenckich (dziś poparcie dla Porozumienia deklaruje 36 organizacji i stowarzyszeń). Domagano się rzetelnej informacji o wszelkich zmianach dotyczących leczenia i tego, żeby o leczeniu chorych decydowali specjaliści, a nie urzędnicy.

Panie Piotrowski, kto za panem stoi?

Początki publicznej działalności Piotrowskiego są ważne dlatego, że pozwalają odpowiedzieć na pytanie: kto za nim stoi? Musieli zadawać je sobie nawet najwyżsi rangą urzędnicy. Doskonale wiedzą, że za częścią stowarzyszeń i organizacji kryją się np. koncerny farmaceutyczne, które za ich pośrednictwem realizują biznesowe cele i usiłują wpływać na proces legislacji. Bezpieczniej się więc od nich zdystansować.

Piotrowskiemu takiego zarzutu nikt nie stawiał… Zresztą gdyby miał wpływowego sponsora, wojowałby dalej niczym Don Kichot, nie skarżyłby się, że sam już nie daje rady, nie zwierzałby się na pożegnanie, że ma chore dziecko.

”Jest skazane w naszym kraju na wegetację jako osoba chora, niepełnosprawna. Każdego dnia odbieram Michałowi szansę, którą powinienem wykorzystać na materialne zabezpieczenie mu przyszłości jako ojciec. Bez tego jako osoba chora w Polsce nie przetrwa (…) Co dalej? Idę do pracy jak codzienne. Pozdrawiam - Pa, Piotr Piotrowski” - napisał.

Czytaj: www.1czerwca.pl

Brak powiązań z lobbystycznymi grupami spowodował, że decydenci - oczywiście, ci którzy byli w stanie przełknąć ostre słowa krytyki - mogli się z nim spotykać.

Teraz wspomina z goryczą: ”Poznałem przez ten rok polityków, profesorów, ministrów... Oni wiedzą, że taka sytuacja jest po prostu biznesem, ale nie zrobią nic, bo są częścią tego interesu”.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, kilkakrotnie rozmawiał z Piotrowskim na różnych naradach, konsultacjach i publicznych debatach. Ostatnio, żeby omówić założenia społecznego programu naprawy publicznej ochrony zdrowia, będącego swoistą kontrpropozycją wobec założeń przedstawianych przez resort zdrowia.

- Dyskusja utknęła w martwym punkcie. Poróżniła nas kwestia współpłacenia przez pacjenta. Porozumienie 1 Czerwca uznało, że trzeba wykazać, ile trzeba konkretnie dopłacić, żeby zapewnić realny dostęp do systemu i zlikwidować kolejki. My byliśmy zdania, że nie da się tego wyliczyć a priori, gdyż jak zacznie działać system współpłacenia, to automatycznie zmienią się zachowania pacjentów, w związku z czym usługi, które np. dzisiaj są drogie, jutro mogą być tanie - wspominał Krzysztof Bukiel i przyznawał, że Porozumienie 1 Czerwca to autentyczna organizacja pacjentów, która jest po tej samej stronie barykady co OZZL.

Czytaj: Zdrowotny surwiwal: instrukcja, jak pacjent może przetrwać i porozumieć się z lekarzem

Implementacja nie wyszła

Jednak najgłośniejszym przykładem świadczącym o pozycji, jaką zyskał Piotrowski jako niezależny reprezentant pacjentów było doprowadzenie do wysłuchania obywatelskiego w Sejmie. Patronat nad wysłuchaniem na temat implementacji dyrektywy o prawach pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej objęła wicemarszałek Wanda Nowicka, która 27 czerwca 2013 r. osobiście prowadziła obrady.

- Mam wrażenie, że ktoś chce, żeby było jak najciszej o dyrektywie - perorował Piotr Piotrowski i wytykał Ministerstwu Zdrowia, że liczy się tylko z ekonomicznymi konsekwencjami wprowadzenia nowego prawa europejskiego.

Na zakończenie spotkania marszałek Nowicka zapewniła, że wspólnie z Porozumieniem 1 Czerwca przygotuje pismo do resortu zdrowia z apelem o uwzględnienie w przygotowywanych projektach zgłoszonych postulatów.

W ostatnim czasie dyrektywa transgraniczna stała się swoistym lejtmotywem dla Piotrowskiego. We wrześniu na antenie TVN24 dyskutował o niej z wiceministrem Sławomirem Neumannem. Odwoływał się do propacjenckich założeń unijnego prawa i apelował o wprowadzenie jak najszerszego zakresu uprawnień dla polskich pacjentów, którzy będą korzystać z leczenia za granicą. Minister wskazywał natomiast na ograniczenia finansowe uniemożliwiające Polsce jej pełną implementację.

Piotrowski świetnie sobie radził. Nie bez uszczypliwości zauważył w pewnym momencie, że dobrze się stało, że dyrektywa powstała w UE, a nie w Polsce. Minister ripostował, że przecież jesteśmy w UE. Piotrowski zrewanżował się uwagą, że tak naprawdę przekonamy się o tym 25 października (wyznaczony na ten dzień przez UE termin wdrożenia dyrektywy nie będzie w Polsce dotrzymany - red.).

Już po opublikowaniu pożegnalnego listu dopisał na stronie internetowej Porozumienia, że ”w poczuciu obowiązku dokończenia spraw rozpoczętych, jako inicjator Porozumienia 1 Czerwca, złożyłem w Ministerstwie Zdrowia uwagi do projektu ustawy implementującej dyrektywę transgraniczną do polskiego porządku prawnego”. Dodał, że ”ostatnim dokumentem, który również zaopiniujemy jako Porozumienie 1 Czerwca będą uwagi do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej”.

W roboczym tonie rozstał się z pacjentami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze