Domowa wentylacja mechaniczna. Wiceszef resortu zdrowia nie wyklucza weryfikacji taryf

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia26 maja 2022 12:00

Narodowy Fundusz Zdrowia obniżył od maja br. stawki za korzystanie z domowych respiratorów. Na pacjentów padł blady strach, postulują w Ministerstwie Zdrowia o powrót do poprzednich taryf. - Obniżenie kosztów taryf nawet o 62 proc. oznacza odebranie świadczenia albo powrót do szpitali -  alarmują. Wiceszef resortu nie wyklucza weryfikacji taryf.

Domowa wentylacja mechaniczna. Wiceszef resortu zdrowia nie wyklucza weryfikacji taryf
Nowe taryfy wiążą się z obniżkami wycen świadczeń nawet o 62 procent Fot. Shutterstock
  • Narodowy Fundusz Zdrowia drastycznie obniżył stawki za korzystanie z domowych respiratorów. Nowe taryfy obniżają wycenę świadczeń nawet o 62 procent
  • Pacjenci od kilku tygodni alarmują, że podmiotom przestanie opłacać się realizacja tego świadczenia w ich domach, a większości chorych nie stać na zakup sprzętu i sfinansowanie opieki
  • W liście do Ministerstwa Zdrowia apelują o spotkanie i zawieszenie zarządzenia Prezesa NFZ z dn. 25 kwietnia 2022 r. - Zostaliśmy całkowicie pominięci i zignorowani przy planowanych pracach nad kształtem świadczenia dla pacjentów wentylowanych - czytamy 
  • Wiceminister Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację posłów w tej sprawie przyznał, że "być może będzie konieczna" weryfikacja taryf świadczeń dla pacjentów wentylowanych mechanicznie

NFZ obciął stawki na domową wentylację mechaniczną. "To oznacza powrót do szpitali"

Chorzy wymagający wentylacji mechanicznej w warunkach domowych apelują do Ministerstwa Zdrowia o powrót do poprzednich stawek za korzystanie z domowych respiratorów. Nowe wyceny świadczenia zostały obniżone nawet o 62 procent. Od maja br. wynoszą:

  • 120,06 zł (wcześniej 142,73 zł) - obniżka o 16 proc. w przypadku pacjentów wentylowanych mechanicznie ponad 16 h;
  • 90,40 zł (wcześniej 127,62 zł) - obniżka o 29 proc. w przypadku pacjentów  wentylowanych mechanicznie w przedziale 8-16 h; 
  • 39,33 zł (wcześniej 103,49 zł) - obniżka o 62 proc. w przypadku pacjentów  wentylowanych mechanicznie poniżej 8 h.

W praktyce obcięcie taryf oznacza, jak tłumaczą chorzy, ograniczenie dostępności do świadczenia i jeszcze dłuższe kolejki po respirator. 

- Oznacza odebranie świadczenia albo powrót do szpitali, który naraża nas na infekcje oraz odseparowanie od rodziny i bliskich. Część z nas również pracuje, a nie będzie to możliwe bez wsparcia oddechowego - wyjaśniają w liście do resortu zdrowia działacze Stowarzyszenia Jednym Tchem, założonego przez i dla pacjentów korzystających z wentylacji domowej. 

Obawiają się, że mogą "zwyczajnie nie zdążyć dojechać do szpitala by dostać się do tlenu albo nie zastać w nim wolnego łóżka", co będzie skutkować uduszeniem. Nie wymagają hospitalizacji, bo mogą przechodzić zabiegi we własnym domu.  

Kogo wentyluje się w domu?

Mechanicznej wentylacji w warunkach domowych wymaga w Polsce obecnie ok. 9 tys. pacjentów, to głownie zmagający się z przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Chorych, zdaniem organizacji pacjenckiej, będzie przybywać. Dołączać będą kolejne osoby z POChP, a także cierpiący na powikłania po przebyciu COVID-19. 

Pacjentów nie stać na to, aby pokryć samodzielnie koszty zakupu aparatury i opieki, które szacowane są na około 40 tysięcy złotych. Wentylacja domowa polega bowiem na leczeniu niewydolności oddechowej za pomocą respiratora, który jest stosowany w domu pacjenta. 

Przedstawiciele stowarzyszenia mają również żal, że zostali pominięci i zignorowani przy planowanych pracach nad kształtem świadczenia.

- Po spotkaniu dotyczącym wyceny taryf z przedstawicielami m.in. Ministerstwa Zdrowia w marcu 2022 roku otrzymaliśmy zapewnienia i zapowiedzi dalszych rozmów i spotkań z nami w celu wypracowania satysfakcjonujących rozwiązań dla pacjentów. Niestety, do dziś nie zostały podjęte żadne rozmowy, natomiast ministerstwo pozwoliło na wprowadzenie zarządzenia, które mocno w nas uderzyło - przypominają. 

Wiceminister przyznaje: Być może będzie konieczna weryfikacja taryf świadczeń

O podniesienie obniżonych stawek za korzystanie z domowych respiratorów upomniała się w interpelacji do MZ także grupa opozycyjnych posłów. 

- Wielu pacjentów, których dotyczy problem, mówi wprost - to eutanazja w białych rękawiczkach! Obawiają się, że za takie pieniądze nikt nie będzie chciał ich leczyć - alarmowali w interpelacji. 

Wiceminister Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację tłumaczy, że "na zlecenie Ministra Zdrowia, zostało przygotowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w procesie konsultacji z gronem
interesariuszy systemu ochrony zdrowia, opracowanie analityczne dotyczące
odpowiednich rozwiązań w zakresie świadczeń dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w domu oraz reoceny aktualnego modelu i warunków ich udzielania."

Jak wyjaśnia dalej, mają one poprawić dostępność do świadczeń poprzez zmianę organizacji ich udzielania. Przyznaje jednak, że konieczność ich weryfikacji uwidoczniły prowadzone przez AOTMiT prace nad zmianą taryf
świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.

- Wyniki prowadzonych prac nad zmianą koszyka świadczeń mogą
spowodować konieczność ponownej weryfikacji taryf tych świadczeń - zaznacza Miłkowski.

 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum