Dolny Śląsk: tak pacjenci oceniają ochronę zdrowia w regionie

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2015 10:02

Przeciętny pobyt w szpitalu na Dolnym Śląsku trwa 5,5 dnia. Rocznie przebywa w nich 600 tys. chorych, a 300 tys. razy w roku wyjeżdża pogotowie ratunkowe. Na każde 10 tys. mieszkańców województwa przypada 51,8 łóżek szpitalnych.

Dolny Śląsk: tak pacjenci oceniają ochronę zdrowia w regionie

Tegoroczny Indeks Sprawności Zdrowia oceniał stan ochrony zdrowia w każdym z województw w trzech kategoriach. Tzw. wskaźnik poprawy stanu zdrowia najwyższy był w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim.

Dolny Śląsk uplasował się na 7. pozycji. Wskaźnik efektywnej gospodarki finansowej, uwzględniający sytuację ekonomiczną placówek i wydatki na ochronę zdrowia, najlepszy był w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Śląsku. Pod tym względem Dolny Śląsk znalazł się na miejscu 8.

Najgorsze noty, za sprawą których Dolny Śląsk znalazł się na ostatniej pozycji, wystawili pacjenci pod względem tzw. jakości konsumenckiej opieki zdrowotnej. Ten wskaźnik uwzględniał m.in. ocenę dostępu do pomocy lekarskiej i badań, jakość wyposażenia, czas oczekiwania i podejście lekarza do pacjenta.

Dolnoślązacy wydają też najwięcej na zdrowie. Stanowią one 3,6 proc. w przychodach gospodarstw domowych. Autorzy Indeksu podkreślają jednak, że świadczy to o tym, że system ochrony zdrowia nie zaspokaja ich potrzeb - dlatego wyciągają pieniądze z własnej kieszeni.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum