Dolnośląskie: przygotowania do prac nad mapami potrzeb zdrowotnych - w toku

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ, JJ/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2015 12:19

Ministerstwo Zdrowia chce skoordynować starania placówek ochrony zdrowia o nowy sprzęt, aby dostosować jego zakupy do rzeczywistych potrzeb mieszkańców poszczególnych regionów. Ma to zahamować wyścig "zbrojeń sprzętowych" pomiędzy szpitalami, które w polityce zakupowej kierują się często lokalnymi ambicjami.

Dolnośląskie: przygotowania do prac nad mapami potrzeb zdrowotnych - w toku
Fot. Archiwum

Inwestycje szpitali mają być zatem zależne od realnych, bieżących potrzeb mieszkańców na podstawie tzw. regionalnej mapy potrzeb medycznych. Efektem braku takiej koordynacji jest obecnie sytuacja, w której nowoczesne i bardzo drogie urządzenia są wykorzystane jedynie w niewielkim stopniu.

Każdy nowy zakup sprzętu dla szpitala, remont czy budowa nowej placówki, każde unijne dofinansowanie i kontrakt z NFZ mają być realizowane na podstawie aktualizowanego co pięć lat zestawienia, tzw. regionalnej mapy potrzeb.

Diagnozowaniem rzeczywistych potrzeb sprzętowych w danym regionie zajmą się wojewodowie. We współpracy z ekspertami będą zbierać dane epidemiologiczne, demograficzne i te z rejestru placówek medycznych.

Czytaj także: Mapy potrzeb zdrowotnych: narzędzie diagnozy i prognozy czy zarządzania

- W województwie dolnośląskim trwają prace nad powołaniem Wojewódzkiej Rady do spraw Potrzeb Zdrowotnych. W ostatnim czasie wojewoda dolnośląski skierował wnioski do wskazanych w ustawie instytucji, o wskazanie kandydatów do prac w tej Radzie. Po jej powołaniu możliwe będzie określenie harmonogramu prac nad stworzeniem mapy i terminu zakończenia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marta Libner, kierownik Biura Prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz powołał zespół doradczy, który zajmuje się między innymi przeprowadzaniem analizy dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w regionie, analizą specyfiki w tym względzie potrzeb społeczności lokalnych, opracowaniem procedur zapewniających równy dostęp doświadczeń oraz kompleksową ich realizację dzięki zintegrowaniu podmiotów leczniczych. W czwartek (2 kwietnia) o godz. 13 grupa ekspertów zbierze się po raz kolejny.

Wśród specjalistów wybranych do zespołu przez wojewodę są osoby ściśle związane z ochroną zdrowia i polityką społeczną regionu. Przewodniczącym zespołu jest Piotr Kollbek, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, a wśród członków znaleźli się m.in. Robert Korzeniowski (dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego), Jarosław Maroszek (dyrektor departamentu polityki zdrowotnej urzędu marszałkowskiego), Wincenty Mazurec (dyrektor wrocławskiego pogotowia), a także dyrektorzy szpitali, ordynatorzy oddziałów, konsultanci z zakresu poszczególnych dziedzin medycyny, pielęgniarstwa czy farmacji oraz przedstawiciele NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum