Dolnośląskie: powstaje naukowy obraz zdrowia wrocławskich rodzin

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2019 17:45

Naukowcy i lekarze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczynają szeroko zakrojone badania stanu zdrowia mieszkańców tego miasta. Wkrótce do skrzynek trafią listy z zaproszeniem do udziału w projekcie PICTURE. Badania współfinansowane są przez gminę Wrocław.

FOT. Tomasz Walow; zdjęcie ilustracyjne

Uczestnicy wybrani zostali losowo. Dane - na podstawie bazy PESEL - przekazało badaczom Ministerstwo Cyfryzacji. Od przyszłego tygodnia wylosowani wrocławianie znajdą w skrzynkach pocztowych zaproszenie. Dotyczyć będzie dziecka i jednego z rodziców. Na tej podstawie w sumie przebadanych zostanie 2500 osób.

- To bardzo ważne z naszego punktu widzenia badanie - podkreśla p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Piotr Ponikowski. - Wierzę, że na jego podstawie uda się stworzyć plan działań dla miasta, który poprawi zdrowie wrocławian. Miasto jest tu dla nas naturalnym partnerem - dodaje.

Zaproszenie zawierać będzie numer telefonu, pod którym należy się zarejestrować. Dlaczego warto wziąć udział w tym badaniu? - Badania wykonane samodzielnie kosztowałyby rodzinę około tysiąca złotych - odpowiadają organizatorzy.

Każdy z uczestników (dziecko i rodzic) będzie miał wykonane badania laboratoryjne, takie jak: morfologia krwi, poziom glukozy, hemoglobina glikowana, poziom kreatyniny, lipidogram: cholesterol całkowity, LDL cholesterol, HDL cholesterol, trójglicerydy, poziom elektrolitów: sód i potas oraz poziom hormonu tyreotropowego TSH. Dodatkowo wykonane zostaną badania EKG, spirometria, pomiar ciśnienia tętniczego, badania antropometryczne z uwzględnieniem analizy składu masy ciała oraz badanie laryngologiczne i audiometryczne.

Naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu planują powrócić do badanych rodzin po dwóch latach. I ponownie przeprowadzić badania, bo jak podkreślają dane, które zebrali do tej pory było mocno zaskakujące.

- Zaczęło się od Biegu Uniwersytetu Medycznego, przygotowaliśmy specjalne konkurencje biegowe dla dzieci. Wtedy zacząłem się zastanawiać, skoro tak wiele radości sprawiało naszym najmłodszym zawodnikom bieganie, to dlaczego tak niewielu spośród nich biega - opowiada kierownik projektu PICTURE prof. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

I dodaje: - W ten sposób rozpoczęła się akcja Uruchamiamy Dzieciaki. Do współpracy udało się nam zachęcić Urząd Miasta Wrocławia, który umożliwił nam kontakt z wrocławskimi nauczycielami szkół podstawowych i ówczesnych gimnazjów. Co miesiąc spotykaliśmy się z nimi na konferencjach poświęconych problemowi otyłości. Ponadto przeprowadziliśmy - przy ogromnym wsparciu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu - zawody sprawnościowe

- Dla mnie ogromne znaczenie miały badania ankietowe, które zrealizowane były we wrocławskich szkołach: rodzice na zebraniach wypełniali nasze ankiety. Dzięki temu zyskaliśmy spory materiał badawczy. Pierwsze podsumowania przyniosły zaskoczenia i chęć pogłębienia analizy - wyjaśnia prof. Tomasz Zatoński. To były zaczątki programu PICTURE. Planujemy przebadać 2500 tysiąca wrocławskich uczniów i ich rodziców. Na taką skalę nikt jeszcze wrocławian nie badał - podkreśla prof. Zatoński.

- Wiedząc o zagrożeniach zmieniamy styl życia rodziny. Wprowadzamy zdrowe zasady żywienia. Modyfikujemy codzienną dietę, wykluczając z niej produkty wysoko przetworzone. Wzajemnie mobilizujemy się do uprawiania aktywności ruchowej. Spacer, jazda na rowerze, pływanie to propozycje, z których każdy może coś dla siebie wybrać - mówi Jadwiga Ardelli-Książek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Badania będą odbywać się w siedzibie PICTURE, czyli Biobanku UMW na Wydziale Farmaceutycznym przy ul. Borowskiej 211a. Projekt PICTURE (PopulatIon CohorT StUdy of WRoclaw CitizEns) jest realizowany ze środków Urzędu Miejskiego Wrocławia i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum