Dolnośląska uchwała "antysmogowa" najszybciej jesienią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2017 17:46

Do jesieni potrwają prace nad uchwałą "antysmogową" dla województwa dolnośląskiego -  zapowiedział w czwartek marszałek Cezary Przybylski. Zarząd województwa podkreśla, że aby uchwała była skuteczna, potrzebne są również rozwiązania na szczeblu krajowym.

Dolnośląska uchwała "antysmogowa" najszybciej jesienią
Prowadzone są obecnie ekspertyzy, których wynikiem ma być "dokładne rozpoznanie problemu smogu na terenie całego województwa" Fot. Fotolia

W czwartek podczas sesji sejmiku województwa dolnośląskiego marszałek województwa Cezary Przybylski przedstawił zaawansowanie prac nad projektem uchwały "antysmogowej" dla Dolnego Śląska.

W rozmowie z dziennikarzami Przybylski podkreślił, że prowadzone są obecnie ekspertyzy, których wynikiem ma być "dokładne rozpoznanie problemu smogu na terenie całego województwa". - Chcemy opracować dokładną mapę zagrożeń - powiedział marszałek.

Przybylski podkreślił, że prace na projektem uchwały "antysmogowej" trwają, jednak aby była ona skuteczna, potrzebne są również rozwiązania na szczeblu rządowym. - Chodzi m.in. o regulacje dotyczące certyfikowania węgla czy certyfikowania kotłów - mówił Przybylski.

Dodał również, że same regulacje prawne nie wystarczą, lecz musi iść za nimi również kampania informacyjna. - Zmianie musi ulec świadomość społeczna, że nie bez znaczenia jest to, czym palimy w piecach - przypomniał.

W styczniu 2016 r. sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa. Zapisano w niej zakaz stosowania paliw stałych, w tym m.in. węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach, który ma wejść w życie od 1 września 2019 r. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy.

W poniedziałek sejmik małopolski jednogłośnie przyjął chwałę antysmogową dla całego regionu. Zakłada ona, że od 1 lipca w całej Małopolsce będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece do ogrzewania na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 r.

Prace nad uchwałą antysmogową rozpoczął także samorząd województwa śląskiego. Właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne tego dokumentu, który przewiduje m.in. wymianę kotłów i zakaz stosowania paliw, których spalanie powoduje znaczną emisję trujących substancji do atmosfery.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum