Dodatki dla POZ od ministra zdrowia za szczepienia na COVID-19. Szczegóły w piątek

Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia   • 23 lipca 2021 05:45

W piątek Adam Niedzielski wraz z Michałem Dworczykiem mają ogłosić szczegóły systemu motywacyjnego dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej za zaszczepionych pacjentów.

Lekarze rodzinni mają zachęcać pacjentów do szczepień przeciw Covid-19. W piątek minister zdrowia powie o systemie motywacyjnym dla POZ. Fot. Shutterstock
  • Jeśli wprowadzone zostaną obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19, to medycy będą znów grupą zero
  • Na tę chwilę polski rząd nie planuje wprowadzenia ''wariantu francuskiego'', czyli obowiązku okazania zaświadczenia o zaszczepieniu się przeciw Covid-19 przy wejściu do instytucji kultury i miejsc rozrywki
  • Według ministra zdrowia na razie jest jeszcze czas na ''systemy motywacyjne'' - o rozwiązaniach dla POZ poinformuje w piątek 23 lipca

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w czwartek (22 lipca) we Wrocławiu odniósł się do kwestii obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19.

- Jeżeli myślelibyśmy o wprowadzaniu takich rozwiązań - bo na razie żadna decyzja nie zapadła - to oczywiście zaczniemy od tych grup, które są najbardziej narażone. Tak jak w szczepieniach wyodrębnilibyśmy na początku grupę zero - ta grupa zero byłaby tą grupą, która ewentualnie mogłaby być objęta obowiązkowym zaszczepieniem - mówił szef MZ.

Obowiązkowe szczepienia dla medyków? Może, ale decyzja jeszcze nie teraz

Zwrócił uwagę, że wśród lekarzy - ‘’wielkie ukłony i wyrazy szacunku dla lekarzy’’ - poziom zaszczepienia wynosi ponad 90-proc.

- Więc mamy tutaj wynik, który praktycznie nawet przy obowiązkowości jest wynikiem bardzo dobrym, co też pokazuje, że to środowisko prezentuje odpowiedzialną postawę i w związku z tym konieczności nakładania przymusu w tej chwili nie są aż tak ważne - wskazywał Niedzielski.

Dodał jednak, że grupa medyków obejmuje nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarki i ratowników medycznych.

- Patrząc szerzej na tę grupę, być może trzeba będzie taką decyzję podjąć przed wrześniem, ale to nie jest decyzja, która zapadnie w tym tygodniu - podkreślił minister Niedzielski.

Obostrzenia tylko dla niezaszczepionych - czy w Polsce będzie jak we Francji?

Minister zdrowia odniósł się też do pytania o ‘’wariant francuski’’. W kraju tym o od 21 lipca trzeba mieć zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw Covid-19, przejściu tej choroby lub negatywny test na obecność koronawirusa przy wejściu do instytucji kultury i miejsc rozrywki. Zaś od 15 sierpnia we Francji szczepienia przeciwko Covid-19 mają być obowiązkowe dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. Czy rządzący myślą o wprowadzeniu takiego rozwiązania w Polsce?

- Analizujemy te scenariusze. Mamy przygotowany pełny katalog rozwiązań, które są w całej Europie realizowane. Oceniamy z różnych punktów widzenia: z punktu widzenia epidemicznego, czyli skuteczności powstrzymywania transmisji, z punktu widzenia społecznego - na ile to wywołuje negatywne postawy, bo mamy z takimi do czynienia, ale pod tym względem raczej przychylamy się, że to są narzędzia, które będą stosowane w dalszej kolejności - zapewniał Adam Niedzielski.

System motywacyjny dla lekarzy rodzinnych za zaszczepionych pacjentów

Poinformował, że na razie razem z ministrem Michałem Dworczykiem i premierem Mateuszem Morawieckim ‘’staramy się budować systemy motywacyjne’’.

- O jednym z takich systemów motywacyjnych będę chciał razem z panem ministrem Dworczykiem powiedzieć jutro (piątek 23 lipca - przyp.red.). On jest związany z działalnością POZ - podsumował minister zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum