Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP04 listopada 2021 07:25

NFZ poinformował 4 listopada o nowych zasadach rozliczania dodatków covidowych dla medyków. - Od 1 listopada personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - przekazał Fundusz.

Od listopada obowiązują nowe zasady przyznawania dodatków covidowych Fot. Shutterstock
  • NFZ poinformował 4 listopada o nowych zasadach rozliczania dodatków covidowych dla medyków
  • - Od 1 listopada personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - przekazał Fundusz
  • Nowy system rozliczania dodatków covidowych ma być oznaczać czytelniejsze reguły przyznawania dodatków dla placówek medycznych
  • Przypomnijmy: maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł. NFZ wypłacił już ponad 8,2 miliarda złotych na dodatki covidowe dla pracowników medycznych i niemedycznych

Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Fundusz - w wyjaśnieniach przekazanych PAP - wskazał, że jest to zmiana oczekiwana przez placówki medyczne leczące pacjentów z COVID-19.

Kierownicy tych placówek często mieli bowiem trudności z doborem kryteriów, po spełnieniu których personel medyczny kwalifikował się do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia.

Wątpliwości budziła tzw. incydentalność w udzielaniu pomocy pacjentom hospitalizowanym ze względu na podejrzenie i zakażenie koronawirusem.

Czytaj również: Nowe zasady dodatków COVID. NFZ: zmieniły się też ważne terminy

4 listopada Zespół Trójstronny. MZ pokaże propozycje podwyżek dla pielęgniarek, lekarzy, fizjoterapeutów i diagnostów

Szpital tymczasowy pilnie zatrudni medyków. Potrzeba lekarzy, pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych

Dodatek covidowy za godzinę pracy

- Wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie covidowym znacznie ułatwia placówkom medycznym wskazanie osób, które powinny otrzymać dodatek oraz indywidualne określenie jego wysokości. Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego)  - podała rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk.

Zaznaczyła, że nie będą możliwe sytuacje, jak jeszcze wiosną tego roku, gdy do dodatków covidowych w pełnej wysokości za cały miesiąc pracy zgłaszani byli pracownicy, którzy przy pacjentach covidowych przepracowali kilka godzin w ciągu 30 dni.

Sprawdź: MZ: na bezpłatne testy mogą też kierować lekarze prywatni. To nowość

Dla kogo dodatek covidowy? W miesiącu nie może przekroczyć 15 tys. zł

Dodatek covidowy wynosi 100 proc. wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego za każdą godzinę pracy osoby, która (kryteria muszą być spełnione łącznie):

  • wykonuje zawód medyczny,
  • uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych
  • i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
  • pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł.

Czytaj również: Teleporada zostaje. MZ wycofuje się z drastycznego ograniczania teleporad u specjalistów

NFZ wypłacił już ponad 8,2 miliarda złotych na dodatki covidowe 

Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Za ich przekazywanie do placówek odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Fundusz wypłaca placówkom należne środki w terminie trzech dni, pod warunkiem, że przesłane dokumenty są prawidłowe i nie wymagają korekty lub uzupełnienia  - wskazała Sylwia Wądrzyk.

Zaznaczyła, że czas potrzebny na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia zależy w największym stopniu od jakości i kompletności danych otrzymanych przez NFZ z placówek medycznych.

Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił już ponad 8,2 miliarda złotych na dodatki covidowe dla personelu medycznego i niemedycznego, w tym: 8,06 miliarda zł dla personelu medycznego oraz 219 milionów zł dla pozostałego personelu (dodatki jednorazowe).

Polecamy: Kwarantanna również dla zaszczepionych. Ekspert ds. COVID-19 apeluje: trzeba zmienić przepisy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum