Dodatek covidowy nie tylko dla skierowanych do pracy przy epidemii - postuluje NRL

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2020 16:25

Dodatek covidowy powinien przysługiwać nie tylko pracownikom medycznym, którzy zostali skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii COVID-19 w trybie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ale wszystkim uczestniczącym w leczeniu pacjentów, u których potwierdzono lub podejrzewano zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – ocenia NRL.

Dodatek covidowy nie tylko dla skierowanych do pracy przy epidemii - postuluje NRL
Samorząd lekarski podnosi, że sytuacja epidemiczna w Polsce spowodowała, że pacjenci chorzy na COVID-19 są leczeni nie tylko w placówkach im dedykowanych. Fot. Shutterstock

Naczelna Rada Lekarska - w opublikowanym w czwartek stanowisku - zwróciła się z apelem do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o przyznanie dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia wynikającej z umowy, na podstawie której udzielane są świadczenia zdrowotne, każdemu pracownikowi medycznemu udzielającemu tych świadczeń pacjentom podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

Samorząd lekarski podnosi, że sytuacja epidemiczna w Polsce spowodowała, że pacjenci chorzy na COVID-19 są leczeni nie tylko w placówkach im dedykowanych, ale również w tych miejscach udzielania świadczeń zdrowotnych, w których przebywają pacjenci "niecovidowi".

W rezultacie - jak zauważa NRL - ten sam personel medyczny zajmuje się zarówno pacjentami chorymi na COVID-19, jak i pacjentami z innymi schorzeniami.

"Personel ten jest więc w takim samym stopniu narażony na zakażenie SARS-CoV-2, podlega również podobnym obostrzeniom i wykonuje podobne obowiązki, jak osoby skierowane przez wojewodę do pracy przy zwalczaniu epidemii" - twierdzi Naczelna Rada Lekarska.

Rada Lekarska zaapelowała o ponowną analizę warunków pracy osób wykonujących zawód medycznych w erze pandemii i uregulowanie kwestii dodatkowych wynagrodzeń w drodze przepisów powszechnie obowiązujących.

Więcej: nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum