Docelowa liczba łóżek w Szpitalu Narodowym może być nawet o połowę mniejsza

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2021 12:44

Szpital tymczasowy na stadionie PGE Narodowy będzie miał docelowo 1,2 tys. łóżek, w tym 100 łóżek OIOM - mówił pod koniec października szef KPRM Michał Dworczyk. Jednak 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki miał po korekcie określić pojemność szpitala na "od 500 do 1200 łóżek".

Docelowa liczba łóżek w Szpitalu Narodowym może być nawet o połowę mniejsza
FOT. Agencja Rezerw Materiałowych/Facebook

Taka informacja pochodzi od posłów KO Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby. Analizując funkcjonowania placówki, dotarli do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego właśnie z 11 grudnia, wydanej zarządzającej stadionem spółce PL.2012+.

To już trzecia decyzja w tej sprawie. Pierwszą premier wydał 19 października. Polecił w niej spółce PL.2012+ przystosowanie terenu dla szpitala tymczasowego. W kolejnej decyzji z 3 listopada sprecyzował, że w szpitalu ma być od 1 do 1,2 tys. łóżek.

Najnowsza decyzja bardziej poluzowała ten przedział. Skąd ta zmiana? "Rolą szpitali rezerwowych jest przyjmowanie pacjentów wtedy, gdy wyczerpią się możliwości szpitali tradycyjnych. Zapotrzebowanie na łóżka, które muszą pozostać w stanie gotowości na Stadionie Narodowym, jest uzależnione od liczby zachorowań w Polsce i wynika z bieżącej sytuacji i wydolności szpitali tradycyjnych" – informuje "Rzeczpospolitą" Centrum Informacyjne Rządu.

Zdaniem obu posłów w całej sprawie najbardziej niepokojące jest to, że placówka, która ostatecznie okazała się dużo skromniejsza, niż zapowiadano, generuje wysokie koszty.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum