×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Doc. Adam Maciejczyk: mapy potrzeb zdrowotnych to dobry kierunek

Autor: MAK/Rynek Zdrowia07 grudnia 2015 13:01

Podczas Konwentu Marszałków Województw RP (2-3 grudnia), dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii (DCO), przedstawił swoje uwagi do mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa dolnośląskiego i odniósł się do proponowanych w niej kierunków rozwoju kompleksowej opieki pacjentów onkologicznych.

Doc. Adam Maciejczyk: mapy potrzeb zdrowotnych to dobry kierunek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia (1 grudnia br.) prace nad mapami potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii i kardiologii powinny zakończyć się do 1 kwietnia 2016 r. Ich przyjęcie jest m.in. warunkiem uzyskania środków unijnych na modernizację infrastruktury medycznej.

Aktualnie na ukończeniu jest mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii. Samorządy otrzymały już projekt map do konsultacji z kilkudniowym terminem na zgłoszenie uwag. Ministerstwo ma zająć się teraz opracowaniem uwag zgłoszonych przez wojewódzkie zespoły ds. map potrzeb zdrowotnych.

- Mapy potrzeb zdrowotnych jako narzędzie analityczne może służyć naprawie służby zdrowia. W przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia materiale widzę kilka nieścisłości związanych prawdopodobnie z błędną interpretacją niektórych danych zawartych w księgach rejestrowanych szpitali - mówi dr hab. Adam Maciejczyk.

Zgodnie z danymi zamieszczonymi w mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa dolnośląskiego w latach 2011-2013 nowotwory były drugą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców woj. dolnośląskiego. W 2012 r. DCO przyjęło najwięcej pacjentów w stosunku do wszystkich pacjentów onkologicznych w województwie.

We wrocławskim ośrodku onkologicznym leczyli się mieszkańcy z nawet najbardziej oddalonych powiatów, tj. zgorzeleckiego, bolesławieckiego i kłodzkiego.

Uwzględniając wyłącznie procesy demograficzne szacuje się, że w latach 2016-2026 liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wzrośnie z poziomu 14,1 tys. do 16,5 tys. Dominującymi grupami nowotworów nadal będą nowotwory płuc, piersi, jelita grubego i gruczołu krokowego.

- Dane, które opracowało ministerstwo na pewno są dobrym krokiem w kierunku zintegrowanego i kompleksowego zarządzania w służbie zdrowia. Nie uwzględniają jeszcze szeregu informacji, które są dla nas bardzo ważne, np. szczegółowych analiz danych. Uzupełnienie kolejnej wersji map o te wartości pozwoli przede wszystkim na kooperację i koordynację działań między poszczególnymi podmiotami zaangażowanymi w opiekę onkologiczną, a nasi pacjenci, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzymają kompleksową pomoc - dodaje dyrektor DCO.

Doc. Adam Maciejczyk liczy, że Ministerstwo Zdrowia będzie kontynuowało pracę nad mapami, które mają być podstawą rozwoju polskiej onkologii przez kolejne lata.

- Propozycja Ministerstwa Zdrowia zaskoczyła nas pozytywnie swoim całościowym podejściem. Jest to dobry kierunek i mamy nadzieję, że prace nad mapami będą kontynuowane - podsumowuje dyrektor DCO.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze