
Nie tylko lekarze, ale również pracownicy innych zawodów medycznych - przede wszystkim felczerzy, pielęgniarki, położne - będą mogli kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19.
We wtorek sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie rozpatrzyła projekt nowelizacji ustawy autorstwa posłów PiS zakładający, że nie tylko lekarze, ale również pracownicy innych zawodów medycznych będą mogli kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19. Zmiana dotyczyć ma ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy, celem zmiany jest "rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19". Dotyczyć to będzie niektórych zawodów medycznych. Określi je w rozporządzeniu minister zdrowia.
Elastyczny proces szczepień
- Biorąc w szczególności pod uwagę konieczność zaangażowania lekarzy w pracę w systemie ochrony zdrowia, jak i walkę ze skutkami tzw. trzeciej fali epidemii, jak również zapowiadany przez producentów szczepionek zdecydowane zwiększenie dostaw tych szczepionek (...) konieczne staje się wprowadzenie przepisów, które uelastyczniają proces szczepień - powiedział przedstawiciel wnioskodawców Paweł Rychlik (PiS).
Dodał, że dopuszczenie przedstawicieli innych zawodów medycznych do procesu szczepień odciąży przeciążonych lekarzy, pracujących w systemie ochrony zdrowia.
Wiceszef minister zdrowia Anna Goławska powiedziała, że resort zdrowia popiera projekt. - Istnieje potrzeba, żeby wzmocnić jeszcze bardziej dodatkowo potencjał kadry medycznej w szczepieniu ludzi przeciwko COVID-19. Liczymy na to, że w najbliższym czasie tych szczepionek będzie znacząco więcej dostarczonych do Polski i będziemy mogli w szybszym tempie szczepić obywateli - mówiła wiceminister. Dlatego - jak - kontynuowała istnieje potrzeba, aby dołączyć inne zawody medyczne do kwalifikacji do szczepienia.
- Mamy tu na myśli przede wszystkim felczerów, pielęgniarki, położne, niemniej zostanie to określone w rozporządzeniu ministra zdrowia co do zawodów i ich kwalifikacji - sprecyzowała.
Elżbieta Gelert (KO) pytała, dlaczego nie można określić już w ustawie zawodów, które będą mogły kwalifikować do szczepienia. Poseł Rychlik powiedział, że powodem jest to, aby minister zdrowia miał możliwość elastycznego poszerzenia tej grupy osób.
Spóźnione działania?
Rajmund Miller (KO) dopytywał z kolei, dlaczego dopiero teraz postanowiono włączyć przedstawicieli innych zawodów do kwalifikacji do szczepień. - Szczepimy już od dłuższego czasu. Wiele działań rządu i ministerstwa od początku tej pandemii jest zdecydowanie spóźnionych. (...) Nie mam zastrzeżeń, że mogą robić to pielęgniarki, ale nie określono, kto jeszcze może robić - zauważył. Pytał też, jak będzie wyglądało ich szkolenie w tym zakresie.
- Nie przewidzieliśmy na ten moment szkoleń dodatkowych dla tych osób ze względu na to, że przy odpowiednim określeniu kwalifikacji tych osób nie będzie to wymagane, bo należy zauważyć, że już dzisiaj pielęgniarki czy felczerzy udzielają porad i już dzisiaj są w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta czy przeprowadzić badanie fizykalne - powiedziała wiceminister Goławska.
Komisja przyjęła również autopoprawki, które - jak mówił Rychlik - mają na celu przedłużenie obowiązywania aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. sieci szpitali do końca 2021 r. z przesunięciem terminu kolejnej kwalifikacji na 1 października br.


CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- CZ, 21:43 Węgrzy zbadają jakość Sputnika V, który dotarł na Słowację
- CZ, 21:11 Grzesiowski: lekarze muszą dać pacjentom prawo do obaw przed szczepieniami
- CZ, 20:58 Minister Niedzielski policzył: wskaźnik R spadł w kraju do 0,86
- CZ, 20:32 NFZ o wynagrodzeniu za świadczenia ponadumowne - zarządzenie
- CZ, 19:59 Uprawnienia pielęgniarek do badań przed szczepieniem p/Covid-19 - opinia prawna
- CZ, 19:36 Lekarz naczelny szpitala tymczasowego: leczymy, szczepimy, trwa wyścig z czasem
- CZ, 18:55 Są wyniki badania: ryzyko zakrzepicy większe w Covid-19 niż po podaniu szczepionki
- CZ, 18:39 Przedłużenie obostrzeń w związku z Covid-19 - rozporządzenie opublikowane
- CZ, 17:53 Eksperymenty na płodach? Po prof. Maksymowiczu także szpital oficjalnie zaprzecza
- CZ, 17:26 Karetka utknęła na zaśnieżonej drodze, liczący 56 lat chory zmarł
- CZ, 16:54 Pfizer przyspiesza dostawy - dodatkowych 4 mln szczepionek dla Polski
- CZ, 16:34 Przedszkola wznawiają działalność - opublikowano projekt rozporządzenia
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 642 242 potwierdzone zakażenia, zmarło 60 612 pacjentów
- 2 Sejm: gorąca dyskusja o dodatkach covidowych dla pracowników niemedycznych i nie tylko
- 3 Episkopat ma wątpliwości czy katolicy mogą przyjmować te dwie szczepionki przeciw Covid-19
- 4 Sejm: są lekarze dostający trzy dodatki covidowe, a pracownicy niemedyczni - żadnego
- 5 Minister zdrowia: przedłużamy obostrzenia, nie pojedziemy na majówkę
- 6 Alicja Jarosińska będzie szefować szpitalem w Hrubieszowie na czas epidemii
- 7 Adam Niedzielski: w środę nowy komunikat dotyczący obostrzeń, nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie
- 8 Handel fałszywymi certyfikatami szczepień i testów w kierunku Sars-CoV-2 kwitnie
- 9 Skutki pandemii najbardziej odczuwają pacjenci w starszym wieku. Wiemy, jak im pomóc?
- 10 Dworczyk o stanowisku Episkopatu ws. szczepionek: nie, ręce mi nie opadły
- 11 Johnson & Johnson opóźnia wejście szczepionki na unijny rynek, ale do Polski ma dotrzeć w środę
- 12 NFZ o dofinansowaniu informatyzacji w POZ - szczegóły
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych