Do ministra Radziwiłła trafiło 25 postulatów Naczelnej Rady Lekarskiej
Przywrócenie stażu podyplomowego dla lekarzy, odbiurokratyzowanie ich pracy i zmiana systemu refundacji leków - to niektóre ze zmian oczekiwanych przez samorząd lekarski, których wykaz otrzymał w piątek (4 grudnia) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Naczelna Rada Lekarska przygotowała swoje liczące 23 strony pismo do ministra, który uczestniczył 4 grudnia w posiedzeniu NRL, w reakcji na jego list, w którym w pierwszych dniach urzędowania zwrócił się o wskazanie zmian, mogących polepszyć funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.
Więcej: Apel nr 12/15/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 4 grudnia 2015 r.
do Ministra Zdrowia w sprawie kierunków zmian systemu opieki zdrowotnej, zasad wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz kształcenia przed i podyplomowego w tych zawodach
NRL zaapelowała m.in. o przywrócenie stażu podyplomowego, zmiany dotyczące specjalizacji, poszerzenie programów profilaktycznych, zmianę systemu refundacyjnego oraz rewizję przepisów dotyczących tzw. pakietu onkologicznego. Podejmowanie działań w tych obszarach minister zapowiedział już w ostatnich dniach.
Zwróciła się ponadto także m.in. o odbiurokratyzowanie pracy lekarza, zapewnienie należytej ochrony tajemnicy lekarskiej, powołanie instytucji koronera oraz o liberalizację przepisów dotyczących możliwości zatrudniania lekarza i lekarza dentysty w praktyce innego lekarza.
Rada zaproponowała też m.in. inną wycenę świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, zaprzestanie ustalania standardów medycznych w formie rozporządzenia MZ oraz zmiany przepisów dotyczących list oczekujących.
Minister ocenił podczas piątkowej konferencji, że postulaty NRL pokazują, że "samorząd lekarski to nie roszczeniowa organizacja zabiegająca o interesy lekarzy, tylko ważny podmiot demokratycznego państwa prawa, który troszczy się o jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów".
Szef resortu zdrowia powiedział, że będzie podejmował działania zmierzające do ograniczenia biurokratyzacji nakładanej na lekarzy, bo - jak mówił - ogranicza ona ich czas, jaki mogą poświecić pacjentom.
Dodał, że planowane jest odchodzenie od systemu opartego o wynagradzanie za pojedyncze procedury medyczne do modelu opieki skoordynowanej.
- To może oznaczać, że nacisk na raportowanie każdego niemal ruchu, który został wykonany, będzie mniejszy - wskazał.
Minister ponowił zapowiedzi, że planowane jest zwiększenie od przyszłego roku liczby miejsc na studiach lekarskich, realizowanych w języku polskim. Przekazał, że planowane jest także przywrócenie podyplomowego stażu lekarskiego, zniesionego kilka lat temu.
Radziwiłł przypomniał, że chce zmian w funkcjonowaniu pakietu onkologicznego, m.in. zlikwidowania lub uproszczenia karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO) oraz zniesienia limitów na świadczenia onkologiczne.
Zapowiedział m.in. wprowadzenie programów zdrowotnych mających na celu eliminowanie problemu otyłości, braku aktywności fizycznej, nadużywania alkoholu oraz palenia tytoniu.
Szef resortu zdrowia ponowił deklarację, że zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych i finasowaniu opieki zdrowotnej, m.in. likwidacja NFZ, będą poprzedzone szerokimi konsultacjami i nastąpią stopniowo. Podkreślał, że zmiany to nie plan na najbliższe tygodnie; jego zdaniem może uda się w połowie 2016 r. przygotować założenia do zmian ustawowych. Wejścia w życie przepisów nie należy się spodziewać, jak mówił, wcześniej niż w 2017 r. lub później.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)