Do końca roku mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób. Jak wpłyną na system?

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2016 16:10

Do końca roku opublikujemy mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób. Zostały one wyodrębnione na podstawie międzynarodowej klasyfikacji rozpoznań ICD-10 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia we wtorek (20 grudnia) podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie w związku ze zbliżającym się terminem publikacji map.

Do końca roku mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób. Jak wpłyną na system?
Do końca br. opublikowane zostaną mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób Fot. Archiwum

Resort zdrowia precyzuje, że grupy zostały podzielone na dwa moduły po 15 chorób (Moduł A i Moduł B).

Co i do kiedy powstanie?
MZ poinformowało też, że do końca 2016 r. dla każdego województwa powstaną mapy w zakresie:

- lecznictwa zamkniętego (lecznictwo szpitalne, rehabilitacja, opieka hospicyjno-paliatywna) - dla 30 wyróżnionych grup chorób (Moduł A i Moduł B)
- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) - dla 15 grup chorób (Moduł A)
- podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - dla 15 grup chorób (Moduł A)

- Do końca 2017 r. uzupełnimy mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie AOS i POZ o kolejnych 15 grup chorób (Moduł B) - zapowiedziało MZ.

Docelowo ma powstać 16 map potrzeb zdrowotnych - po jednej dla każdego województwa. Mapy mają być kontynuacją i uzupełnieniem map onkologicznych (z zakresu guzów litych) i map kardiologicznych (z zakresu chorób serca) opublikowanych w grudniu 2015 r. oraz map szpitalnych opublikowanych w kwietniu 2016 r.

MZ wyjaśniło, że mapy potrzeb zdrowotnych to jednocześnie narzędzie, które umożliwia stworzenie wspólnej i możliwie najbardziej obiektywnej bazy informacji o systemie ochrony zdrowia, jak i proces: stałego doskonalenia i monitoringu oraz zaangażowania różnych interesariuszy na kolejnych etapach tworzenia map.

Wpływ map na system ochrony zdrowia
Wnioski z map mają się przełożyć na decyzje płatnika i decydenta, czyli na powstawanie lokalnych polityk zdrowotnych. - Ten cykl będzie stale powtarzany - precyzuje resort.

Czemu będą jeszcze służyć mapy? Według resortu zdrowia, dzięki tym danym świadczeniodawcy będą mogli porównać swoją działalność z innymi uczestnikami systemu. - Będzie to dobra motywacja do poprawy jakości - twierdzi MZ i dodaje, że na mapach skorzystają także pacjenci, którzy będą mogli wybrać najlepsze miejsce do leczenia.

- Analizy zawarte w mapach będą także obiektywnym i porównywalnym źródłem informacji dla konsultantów wojewódzkich i krajowych. Do tej pory musieli sami zbierać dane - podsumowuje resort.

Mapy mają umożliwić m.in. weryfikację, czy trend zaobserwowany przez konsultanta w jednym województwie jest zjawiskiem szerszym, czy występuje lokalnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum