Do ZUS wpłynęło już 18,4 tys. wniosków o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 11:32

Pierwszego tygodnia, w którym ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych, do Zakładu wpłynęło już 18,4 tys. wniosków - poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Ponad 60 proc. wniosków złożyły kobiety.

Do ZUS wpłynęło już 18,4 tys. wniosków o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do końca ubiegłego tygodnia, czyli pierwszego tygodnia, w którym ZUS udostępnił formularz wniosku o świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych, do Zakładu wpłynęło już 18,4 tys. wniosków. Ponad 60 proc. wniosków składają kobiety.

Większość wniosków jest składana na salach obsługi klientów, gdzie pomocą służą specjalni doradcy, którzy pomagają wypełnić wniosek i informują o warunkach, które należy spełnić, by otrzymać świadczenie.

- Liczba złożonych dokumentów potwierdza, że nasza decyzja o udostępnieniu formularza wniosku na miesiąc przed wejściem w życie przepisów o świadczeniu 500 plus dla osób niesamodzielnych była bardzo trafna i spełniła oczekiwania naszych klientów - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Jeżeli ktokolwiek ma problem z wypełnieniem wniosku, lub choćby z samym zrozumieniem warunków niezbędnych do uzyskania świadczenia, zapraszam na nasze sale obsługi lub do kontaktu z centrum obsługi telefonicznej ZUS, gdzie działa specjalna linia obsługująca wyłącznie klientów w sprawach nowego świadczenia - dodała.

Eksperci ZUS, dyżurujący na specjalnej linii dotyczącej świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych, w centrum obsługi telefonicznej (tel. 22 560 16 00) odebrali już 9 tys. połączeń w sprawie nowego świadczenia.

Zakład przypomina, że rozpatrywanie wniosków - zgodnie z przepisami ustawy - rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

O świadczenie uzupełniające mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Z szacunków Zakładu wynika, że od października br. do marca 2020 r. wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali ich niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Olga Zakolska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze