×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zawodzie dietetyka. Takiego domaga się środowisko

Autor: MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia15 maja 2023 15:00Aktualizacja: 16 maja 2023 10:44

15 maja do Sejmu trafił projekt ustawy dotyczący ustanowienia zawodu dietetyka jako nowego zawodu medycznego. Projekt poselski po raz kolejny złożył Marek Rutka (Lewica).

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zawodzie dietetyka. Takiego domaga się środowisko
15 maja do Sejmu trafił projekt ustawy o zawodzie dietetyka Fot. Shutterstock

 

Ustawa o zawodzie dietetyka w Sejmie

W poniedziałek - 15 maja - do Sejmu trafił poselski projekt ustawy dotyczący ustanowienia zawodu dietetyka jako nowego zawodu medycznego. Wnioskodawcą poselskiego projektu jest Marek Rutka (Lewica).

Jak przypominał poseł, podczas ubiegłotygodniowej sejmowej Komisji Zdrowia, poświęconej ustawie o niektórych zawodach medycznych, próbował projekt złożyć wcześniej, ale został on odrzucony przez marszałka. Równocześnie zapowiedział wtedy ponowne zgłoszenie dokumentu do parlamentu.

- W czasie, w którym coraz częściej zwraca się uwagę na problemy związane z prawidłowym odżywianiem, w sytuacji, w której trzech na pięciu dorosłych obywateli RP ma problem z nadwagą, brak zawodu medycznego, który w zdecydowany sposób mógłby przyczynić się do zmiany obecnych trendów, jest niezrozumiały - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podkreślono w nim, iż ustawa o zawodzie dietetyka przygotowana jest w sposób kompleksowy, zawierając przepisy regulujące zawód dietetyka, przepisy określające prawo wykonywania zawodu wraz z regulacjami związanymi z procesem ciągłego kształcenia zawodowego.

- Ustanawiając zawód dietetyka stworzony zostanie nowy samorząd -
samorząd dietetyków, który odpowiadać będzie za prawidłowe wykonywanie zawodu - wyjaśniono.

Ustawa zawiera też przepisy związane z odpowiedzialnością zawodową wraz z systemem kar za popełnienie przewinienia zawodowego.

Pełna treść projektu ustawy do pobrania poniżej.

Dietetycy apelują o wyłączenie z ustawy o niektórych zawodach medycznych

Przypomnijmy, że część środowiska dietetyków apeluje o wyłączenie ich z procedowanej ustawy o niektórych zawodach medycznych i rozpoczęcie prac nad ustawą dotyczącą jedynie dietetyków oraz utworzenie samorządu dietetyków. 

- Po zapoznaniu się z tym projektem wiemy już, że będzie to wymagało dalszych rozmów środowiska z panem posłem, ponieważ projekt, aby był dla nas korzystny, wymaga pewnych poprawek - tłumaczyli w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków.

- Wyrażamy nadzieję, że pan poseł będzie chętny do współpracy i otwarty na sugestie środowiska, w imieniu którego się wypowiada - dodali w oświadczeniu wydanym po zebraniu Komisji Zdrowia.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze