Do 28 maja trwa internetowe głosowanie - wybierz swój zdrowy samorząd!
Osoby z obrzękiem limfatycznym po zabiegach chirurgii onkologicznej przez trzy lata korzystały w Chorzowie z programu profilaktycznego realizowanego przez miejscowy samorząd.

- Do 28 maja (do godz. 12.00) trwa internetowe głosowanie w ramach IV Konkursu "Zdrowy Samorząd"
- Tegoroczna edycja konkursu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło aż 100 zgłoszeń programów zdrowotnych realizowanych przez gminy, powiaty i województwa
- W tym roku na szczególną uwagę zasługuje nie tylko liczba, ale również duża różnorodność tematyczna projektów
Obrzęk limfatyczny to nagromadzenie płynu tkankowego w wyniku niewydolności limfatycznej. Dochodzi do gromadzenia się płynu bogatego w białko, komórki odpornościowe, produkty metaboliczne, komórki śródbłonka i komórki ulegające apoptozie (programowana śmierć komórki). Może to prowadzić do:
- Włóknienia naczyń
- Stanów zapalnych obrzękniętych tkanek
- Namnażania komórek w miejscu obrzęku - sprzyja temu duża ilość białka
- Uszkodzenia dróg chłonnych
- Nasilający się proces tworzenia może stać się niekontrolowany i doprowadzić do wytworzenia naczyniakomięsaka limfatycznego
Zaburzenie nie tylko kosmetyczne
Obrzęk limfatyczny jest zaburzeniem nie tylko kosmetycznym - powodując zwiększenie obwodu kończyn, ale także procesem upośledzającym funkcje układu limfatycznego oraz prowadzącym do poważnych powikłań.
Szacuje się, że na świecie problem ten może dotykać nawet 140 milionów osób. Pacjenci po operacjach związanych z chorobą nowotworową, są szczególnie narażeni na wystąpienie patologicznego obrzęku. Powikłanie choroby nowotworowej w postaci obrzęku powoduje upośledzenie funkcji fizycznych, problemy emocjonalne oraz uniemożliwia codzienną aktywność sprzed choroby.
Specjaliści podkreślają, że adekwatnie podjęte leczenie pozwala w dużym stopniu zredukować bądź całkowicie wyeliminować obrzęk limfatyczny oraz umożliwić powrót do zdrowia, a także do pracy zawodowej.
Pacjentom z obrzękiem limfatycznym postanowił pomóc samorząd miejski Chorzowa, który - wspólnie z Polskim Towarzystwem Limfologicznym - w latach 2018-2020 realizowano program profilaktyki przeciwobrzękowej dla osób po zabiegach z zakresu chirurgii onkologicznej zamieszkałych.
Chorzowskie przedsięwzięcie jest jednym z aż 100 programów zdrowotnych zgłoszonych do udziału w tegorocznej, czwartej już edycji Konkursu "Zdrowy Samorząd". Do 28 maja trwa internetowe głosowanie.
Tu znajdziesz opisy wszystkich zgłoszonych programów i możesz zagłosować!
Tak zrobili to w Chorzowie
Program skierowany był do mieszkańców Chorzowa, u których został zdiagnozowany obrzęk limfatyczny kończyn górnych i dolnych lub zagrożonych jego wystąpieniem do roku po przeprowadzonych zabiegach chirurgii onkologicznej z powodu chorób nowotworowych (rak sutka, rak szyjki macicy, rak trzonu macicy, rak gruczołu krokowego, sromu, jajnika, czerniaka oraz chłoniaka). Kwalifikację do programu prowadził lekarz ze specjalizacją z zakresu chirurgii/chirurgii naczyniowej lub angiologii.
Program obejmował, m.in. konsultacje lekarskie (wstępną i końcową), ustalenie indywidualnego programu postępowania przeciwobrzękowego przez lekarza, konsultację psychologa oraz 40 zabiegów fizjoterapeutycznych opartych o metodę CDT, składających się z manualnego drenażu limfatycznego, kompresoterapii z użyciem bandaży, kinezyterapii indywidualnej, pielęgnacji skóry, edukacji i instruktażu postępowania przeciwobrzękowego.
- Do udziału w programie w latach 2018-2020 zgłosiło się łącznie 239 uczestników. W każdym roku realizacji u 100% populacji biorącej udział w programie z obrzękiem limfatycznym obrzęk ustąpił lub zmniejszył się. Wśród pacjentów biorących udział w programie zwiększyła się umiejętność przeprowadzania ćwiczeń domowych oraz automasażu - informuje na Urząd Miasta w Chorzowie.
Łącznie na realizację programu w latach 2018-2020 Miasto Chorzów przeznaczyło 191 822, 80 zł.
Duża liczba i zróżnicowanie programów
Mimo problemów finansowych spowodowanych pandemią, samorządy nie wycofały się z prowadzenia wielu programów zdrowotnych. Dowodzi tego, między innymi ogromne zainteresowanie IV Konkursem "Zdrowy Samorząd", organizowanego przez redakcje Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia. Wpłynęło do nas aż 100 zgłoszeń programów zdrowotnych realizowanych przez gminy, powiaty i województwa!
W tym roku na szczególną uwagę zasługuje duża różnorodność tematyczna projektów. Samorządy realizują nie tylko programy szczepień, ale też związane, m.in. z minimalizowaniem skutków pandemii, zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, wspieraniem osób starszych, czy - jak w przypadku chorzowskiego projektu - profilaktyki onkologicznej.
Celem Konkursu „Zdrowy Samorząd” jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.
Termin przyjmowania zgłoszeń 23 kwietnia 2021 r. Konkursowe zgłoszenia uwzględniały wybraną aktywność samorządów w latach 2017-2020, obejmującą realizację samorządowych programów polityki zdrowotnej, kampanii edukacyjnych i akcji profilaktycznych.
Głosowanie trwa do 28 maja
Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych programów zdrowotnych. Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną konkursu, a jeden z projektów - biorących udział w internetowym głosowaniu - otrzyma także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego.
Do 28 maja 2021 r. (do godz. 12.00) głosy można oddawać: TUTAJ
Nagrody - statuetki „Zdrowy Samorząd” - zostaną przyznane w trzech kategoriach:
- Zdrowa Gmina
- Zdrowy Powiat
- Zdrowe Województwo
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 14 czerwca 2021 r. w trakcie Gali VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Konkurs „Zdrowy Samorząd” jest wydarzeniem towarzyszącym VI Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, 14-16 czerwca 2021 r.).
Więcej informacji o Kongresie i rejestracja: hccongress.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)