Długość życia w Polsce przestała rosnąć. Prof. Wojtyniak podał liczby, dobrze nie jest

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2021 14:19

Ze względu na pandemię COVID-19 długość życia polskich mężczyzn spadnie o ok. 1,5 roku, a kobiet - nieco ponad rok - szacuje prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Długość życia w Polsce przestała rosnąć. Prof. Wojtyniak podał liczby, dobrze nie jest
Prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Fot. archiwum
  • Nadal długość życia kobiet w Polsce jest znacznie większa niż mężczyzn; ta różnica wynosi 7 lat
  • W Polsce zaznacza się również bardzo wyraźne zróżnicowanie długości życia w zależności od poziomu wykształcenia
  • Z naszych szacunków wynika, że ten spadek długości trwania życia w Polsce będzie większy niż na Zachodzie - informują eksperci NIZP-PZH

Jeśli chodzi o niewątpliwie ważny parametr zdrowia publicznego, jakim jest przewidywana długość życia w Polsce, to ekspert podczas konferencji prasowej online dot. raportu NIZP-PZH 2020 pt. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” (23 lutego), wskazał na dwa fakty:

- Po pierwsze, cały czas długość życia kobiet jest większa niż mężczyzn i ta różnica wynosi 7 lat. Druga prawidłowość jest ta, że w ostatnich latach długość życia w Polsce przestała wzrastać. Widzimy że w przypadku kobiet to było istotne zahamowanie tego trendu wzrostowego, w przypadku mężczyzn ten trend uległ istotnemu spowolnieniu - stwierdził prof. Wojtyniak.

Wpływ COVID-19

Co więcej, ostatnie dane mamy dla 2019 roku. Bardzo interesujące jest więc, jak to będzie wyglądało w roku 2020 ze względu na pandemię COVID-19 i nadwyżkę umieralności.

- Z naszych szacunków wynika, że ten spadek długości trwania życia w Polsce będzie większy niż na Zachodzie. Być może w przypadku mężczyzn osiągnie wartość około 1,5 roku, w przypadku kobiet – nieco ponad rok. Następne lata pozostają niewiadomą – wyliczał prof. NIZP-PZH.

Sytuacja w Polsce na tle krajów UE nie wygląda najlepiej z tego względu, że różnica między wartościami dla Polski i przeciętnymi dla całej UE nawet lekko zwiększyła się w ostatnim roku.

- W przypadku kobiet sytuacja jest jednak lepsza, bo różnica w długości trwania życia w stosunku dla średniej dla UE jest mniejsza niż w przypadku mężczyzn, a ponadto uległa ona niewielkiemu zmniejszeniu w ostatnich latach - mówił prof. Bogdan Wojtyniak.

Co charakterystyczne, w Polsce zaznacza się również bardzo wyraźnie zróżnicowanie długości życia w zależności od poziomu wykształcenia.

- W 2017 r. różnica długości trwania życia mężczyzn z wykształceniem podstawowym i wyższym wynosiła ponad 11 lat. Ta różnica niestety zwiększa się. Nie obserwujemy niestety zmniejszania się społecznych nierówności w zdrowiu - komentował ekspert. - W przypadku kobiet te różnice są znacznie mniejsze, ale też zwiększają się.

Lepiej leczymy niż zapobiegamy

Kolejną ważną sprawą, na którą zwrócił uwagę zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny jest kwestia umieralności możliwej do uniknięcia.

- W Polsce dużo większym problemem są zgony, którym można zapobiegać niż zgony, które można skutecznie leczyć. Nadwyżka jest blisko dwukrotna tej umieralności z powodu przyczyn, którym można zapobiegać - powiedział prof. Wojtyniak.

W jego ocenie obserwujemy tutaj wyraźne zahamowanie poprawy sytuacji. Tzn. że system ochrony zdrowia doznał pewnej zadyszki i mamy pogorszenie zarówno w zakresie zdrowia publicznego, jak i działalności leczniczej.

Wskazał np., że umieralność z powodu przyczyn możliwych do zapobieżenia w przypadku chorób nowotworowych jest wyższa niż w przypadku chorób układu krążenia. - Działania w zakresie zdrowia publicznego powinny mieć więc większe pole do popisu w onkologii. Tutaj jest większa możliwość poprawy sytuacji. To jest zasadnicza sprawa - podsumował prof. Bogdan Wojtyniak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum