Dlaczego warto wprowadzić staż podyplomowy dla absolwentów zdrowia publicznego

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2019 05:49

- Pojęcie "zdrowie publiczne" bardzo wielu osobom w Polsce wciąż nie mówi nic albo prawie nic - mówi prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (PTZP), kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Dlaczego warto wprowadzić staż podyplomowy dla absolwentów zdrowia publicznego
Prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego; FOT. PTWP

Absolwenci zdrowia publicznego - zdobywający na studiach wiedzę między innymi z zakresu efektywności i jakości realizowania świadczeń, rozliczeń placówek medycznych z płatnikiem czy źródeł finansowania działalności medycznej - nie są przez wielu menedżerów szpitali i innych jednostek ochrony zdrowia kojarzeni z tego rodzaju umiejętnościami.

Od kilkunastu lat, czyli od kiedy zakładałem we Wrocławiu pierwszą w Polsce dużą katedrę zdrowia publicznego, trwają w naszym kraju rozmowy o tym, czym właściwie to zdrowie publiczne się zajmuje. A my, profesjonaliści, cierpliwie tłumaczyliśmy. Niestety, polegliśmy w tej batalii, między innymi dlatego, że wciąż specjaliści zdrowia publicznego postrzegani są jako ludzie bez konkretnego, prawnie usankcjonowanego zawodu. Samo wyższe wykształcenie to dziś za mało.

Obecnie, według różnych szacunków, mury 16 uczelni medycznych w Polsce rocznie opuszcza od 500 do 600 absolwentów kierunku zdrowie publiczne. Pamiętajmy jednak, że ten kierunek prowadzi także sporo szkół zawodowych (niemedycznych - red.) posiadających status szkoły wyższej. Trudno dziś powiedzieć, ile osób w tych uczelniach kończy każdego roku zdrowie publiczne.

Jako Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego zgłaszaliśmy kiedyś propozycję, by wprowadzić staż podyplomowy dla absolwentów zdrowia publicznego, na wzór staży lekarskich. Takie rozwiązanie pozwoliłby osobom, które ukończyły ten dość heterogenny kierunek studiów, upewnić się, czy rzeczywiście nadają się do wykonywania tego rodzaju pracy. Z drugiej strony osobom nadal wiążącym swoją zawodową przyszłość z ochroną zdrowia staż podyplomowy umożliwiłby praktyczne wyspecjalizowanie się w określonym profilu - na przykład w zakresie zarządzania podmiotami leczniczymi.

Ponadto pracodawcy, u których odbywałyby się takie staże, wreszcie poznaliby specyfikę, a zarazem potencjalne korzyści wynikające z ewentualnego zatrudnienia osób posiadających wiedzę z zakresu zdrowia publicznego.

Staż dla absolwentów zdrowia publicznego pozwoliłby również osiągnąć ważny cel systemowy, czyli pozyskanie przez placówki medyczne dobrze wykształconej kadry profesjonalistów. Taki jest przecież jeden z najważniejszych celów kształcenia na uczelniach wyższych.

Czytaj także: Stać nas na to, żeby absolwenci zdrowia publicznego pracowali w supermarketach?

Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego już dwukrotnie oficjalnie występowało do poprzednich dwóch kierownictw Ministerstwa Zdrowia w sprawie stworzenia i praktycznego wprowadzenia staży podyplomowych dla dla absolwentów zdrowia publicznego. Na razie nasze pisma nie odniosły oczekiwanych przez nas rezultatów, ale nadal będziemy dążyli do rozpoczęcia prac legislacyjnych nad takim rozwiązaniem.

Bardzo liczyliśmy także na to, że w ustawie o zdrowiu publicznym absolwenci zdrowia publicznego zostaną wskazani jako osoby najbardziej właściwe do realizacji szeregu zadań wynikających, między innymi, właśnie z tej ustawy. Niestety, taki zapis nie został wprowadzony.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum