Dla prywatnych szpitali obecna reforma jest niewystarczająca?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2011 16:41

Działania rządu dotyczące reformy systemu ochrony zdrowia są niewystarczające - podkreślają w apelu do premiera uczestnicy I Kongresu Szpitali Prywatnych, który odbywa się w Warszawie.

Dla prywatnych szpitali obecna reforma jest niewystarczająca?
Kongres zorganizowali Pracodawcy RP i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych. Jego uczestnicy podkreślają, że doceniają wysiłek rządu w próbie reformy systemu ochrony zdrowia i wprowadzaniu pakietu ustaw zdrowotnych, jednak - ich zdaniem - to za mało.

„Stwierdzamy, że działania te są dalece niewystarczające i mogą być traktowane jedynie jako pierwszy krok do reformy. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni brakiem prezentacji docelowych założeń: dokąd zmierza nasz system i rynek ochrony zdrowia. Rodzi to negatywne konsekwencje dla inwestycji w ochronie zdrowia. Fakt ten powoduje brak rzetelnej oceny anonsowanych propozycji nowych regulacji. Towarzyszy temu narastająca obawa, czy kierowany przez pana premiera rząd faktycznie wie, jak mają wyglądać docelowe rozwiązania” - uważają uczestnicy Kongresu.

Dodają, że oczekują otwarcia dyskusji i prezentacji kompleksowej reformy systemu ochrony zdrowia. Domagają się m.in. wprowadzenia ustawy, w której zostałby określony zintegrowany system planowania potrzeb zdrowotnych, od poziomu powiatu do całego państwa. Autorzy apelu chcą też wprowadzenia konkurencji dla NFZ oraz zmian w kontraktowaniu świadczeń medycznych.

Uczestnicy kongresu zwracali uwagę na problem związany z finansowaniem ze środków publicznych świadczeń wykonywanych w ich szpitalach. Jak mówili, w Polsce powinien zostać zlikwidowany podział na lecznice publiczne i prywatne. Kryterium powinna być jakość leczenia. Twierdzili, iż zależy im na zjednoczeniu sektora prywatnego w walce o szybsze zrównanie praw podmiotów wykonujących działalność leczniczą zarówno w zakresie roli oraz miejsca w systemie ochrony zdrowia jak i pozyskiwania publicznych funduszy.

Wiceminister zdrowia Marek Haber zapewniał, że resort zdrowia stara się eliminować podział na publiczne i niepubliczne szpitale. Zaznaczył, że wyrazem tych starań jest ustawa o działalności leczniczej.

- NFZ ma kierować się jakością świadczeń i spełnieniem wymaganych kryteriów, a nie tym czy jest to szpital publiczny - mówił.

Zapowiedział, iż w przygotowywanej przez ministerstwo ustawie o jakości w ochronie zdrowia będą zawarte mechanizmy mające doprowadzić do tego, że publiczne środki trafią do lecznic funkcjonujących na najwyższym poziomie.

Organizatorzy kongresu oceniają, że rynek ochrony zdrowia rozwija się dynamicznie i jest jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów dla inwestorów tak prywatnych, jak instytucjonalnych. W Polsce prywatne usługi medyczne oferuje już prawie 1,1 tys. podmiotów, posiadających prawie 78 tys. łóżek szpitalnych.

Z szacunkowych danych wynika, że w 2010 r. NFZ zawarł umowy z ponad 5,5 tys. niepublicznych świadczeniodawców ambulatoryjnej opieki specjalistycznej na ponad 2,17 mld zł ( z publicznym świadczeniodawcami na ponad 2 mld zł). W przypadku niepublicznych szpitali była to kwota ponad 2,9 mld zł przeznaczona na realizację umów z 593 świadczeniodawcami (571 publicznych szpitali otrzymało 23,3 mld zł).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum