Dla kogo pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i ile kosztuje? Opublikowano najważniejsze zasady

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia23 sierpnia 2022 07:45

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity  tekst rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych. Dokument określa m.in. ile kosztuje pobyt w ZOL oraz  sposób i tryb kierowania do placówki.

Dla kogo pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i ile kosztuje? Opublikowano najważniejsze zasady
Dla kogo pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i ile kosztuje? Opublikowano najważniejsze zasady Fot. AdobeStock
  • Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych opublikowano 22 sierpnia
  • Rozporządzenie określa m.in. sposób i tryb kierowania osób do zakładu opiekuńczo-leczniczego i pielęgnacyjno-opiekuńczego 
  • Ponadto w przepisach wskazano sposób ustalania odpłatności za pobyt w zakładzie opiekuńczym, czyli to ile za pobyt z ZOL płaci pacjent lub jego rodzina, a ile NFZ

Dla kogo pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i ile to kosztuje?

W rozporządzeniu ministra zdrowia ustalono m.in., że miesięczna opłata za pobyt w zakładzie opiekuńczym leczniczym, obejmująca koszty wyżywienia i zakwaterowania jest ustalana przez kierownika zakładu opiekuńczego.

Opłata zależy od wysokości dochodu świadczeniobiorcy przebywającego w zakładzie opiekuńczym (i  ustala się ją ponownie po każdorazowej zmianie dochodu). 

Pobyt w zakładzie jest odpłatny. Koszty wyżywienia i zakwaterowania ponosi świadczeniobiorca, natomiast NFZ finansuje specjalistyczną opiekę medyczną, badania, leki czy wyroby medyczne.

Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250 proc. najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta - doprecyzowuje ustawa.

Z kolei w przypadku dziecka do ukończenia 18. roku życia, a jeżeli kształci się dalej - do 26. roku życia, opłata nie może być wyższa niż 70 proc. miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie.

Dla kogo ZOL i ZPO?

ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy, i ZPO, czyli zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, to miejsca - jak przypomina portal pacjent.gov - do których pacjent trafia, żeby odzyskać sprawność.


- ZOL i ZPO zapewniają pielęgnację pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale nie są samodzielni ze względu na stan zdrowia. Ośrodki sprawują opiekę medyczną całodobowo. Głównie obejmują opieką pacjentów przewlekle chorych, z niepełnosprawnością lub po ciężkiej chorobie albo zabiegu operacyjnym. Długość pobytu w zakładzie jest uzależniona od stanu zdrowia i oceny w skali Barthel - czytamy.

Do zakładu opiekuńczo-leczniczego i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego mogą trafić tyko osoby ubezpieczone lub mające inne prawo do korzystania ze świadczeń.

Przy przyjęciu do zakładu, należy przygotować:

  • skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
  • ocenę w skali Barthel – od 0 do 40 punktów
  • dokumenty stwierdzające wysokość dochodu pacjenta, np. decyzję o
  • przyznaniu renty lub emerytury
  • zgodę pacjenta.

Pełna treść obwieszczenia ministra zdrowia dostępna poniżej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum