Dietetyka według ministerstwa nauki nie jest dziedziną nauk o zdrowiu?

Autor: GUMed/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2018 20:52

Według rozporządzenia MNiSW z 31 lipca 2018 r. dietetyka, która do tej pory należała do dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu, ma zostać przeniesiona do dziedziny nauk rolniczych. Pracownicy i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie zgadzają się z tym. Przygotowują petycję.

Dietetyka według ministerstwa nauki nie jest dziedziną nauk o zdrowiu?
Dietetyk zajmuje ważne miejsce w Zespole Leczenia Żywieniowego, a przeniesienie dietetyki do dziedziny nauk rolniczych oddala zawód dietetyka od medycyny. Fot. Fotolia

Pracownicy Katedry Żywienia Klinicznego oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego Dietetyki GUMed zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu utrzymania zaszeregowania dietetyki jako dziedziny nauk o zdrowiu w naukach medycznych. Informują o tym na stronie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Petycję można podpisać: w sekretariacie Katedry Żywienia Klinicznego (budynek nr 1, II piętro, pokój 211, w godz. 8-14) oraz w Zakładzie Biochemii Żywienia (budynek nr 15, gabinet nr 4, w godz. 9-14).

Popisy będą zbierane do 29 sierpnia br., ponieważ do 31 sierpnia muszą trafić do Ministerstwa.

Zdaniem dietetyków terapia żywieniowa jest jednym z fundamentów profilaktyki zdrowotnej. W wielu przypadkach, ustalenie właściwej diety jest najważniejszą częścią leczenia konkretnych pacjentów.

Do zadań dietetyka należy ustalanie diety osób chorych, często z wielochorobowością, w ścisłej współpracy z lekarzem, ocena stanu odżywienia, rozpoznawanie nietolerancji pokarmowych, skutków ubocznych niewłaściwie stosowanej diety, wzbogacanie diety przemysłowymi dietami cząstkowymi, stosowanie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, jako uzupełnienie diety naturalnej, a także umiejętność rozpoznawania zagrożeń wymagających konsultacji lekarskiej oraz wsparcie podczas przebywania w oddziale intensywnej terapii.

To są wszystko działania ściśle medyczne - przypominają autorzy petycji.

Według standardów leczenia żywieniowego opracowanych w tym roku przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) dietetyk zajmuje ważne miejsce w Zespole Leczenia Żywieniowego, do którego poza nim należy także lekarz, pielęgniarka i farmaceuta oraz inni specjaliści, jeśli jest taka potrzeba.

Wykonywanie tych zadań wymaga odpowiedniej, gruntownej wiedzy medycznej.

Wiedza w zakresie nauk rolniczych nie jest tu potrzebna, a przynajmniej nie jest wystarczająca. Przeniesienie dietetyki do dziedziny nauk rolniczych oddala zawód dietetyka od medycyny, co wiąże się z ryzykiem obniżenia, jakości jego pracy z osobami chorymi, a co za tym idzie z zagrożeniem ich zdrowia, a w niektórych przypadkach także życia - uważają autorzy petycji.

Więcej: gumed.edu.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum