Diagnoza Społeczna: 300 geriatrów, miliony chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 października 2013 16:01

Według najnowszej Diagnozy Społecznej stosunkowo zadowoleni z życia są najstarsi Polacy - problem leży w złym dostępie do usług medycznych dla osób w podeszłym wieku.

Diagnoza Społeczna: 300 geriatrów, miliony chorych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Tegoroczna Diagnoza Społeczna pokazała, że chociaż realny dochód gospodarstw domowych spadł o 5 proc., a dochód osobisty o 1 proc., to wzrósł odsetek gospodarstw domowych - z 74 do 76 proc. - deklarujących, że stałe dochody pozwalają im zaspokoić bieżące potrzeby.

Według Diagnozy stosunkowo zadowoleni z życia są najstarsi Polacy. - Na razie emerytury dorównują pensjom, dochód w gospodarstwach emeryckich nie ustępuje dochodom w gospodarstwach pracowniczych, a kilka lat temu nawet go przewyższał. Oczywiście za kilkanaście lat to się radykalnie zmieni i przyszli emeryci będą w znacznie gorszej sytuacji niż obecni. Ale ci obecni, przynajmniej w sensie ekonomicznym, nie mają na co narzekać, bo widzą, że ich bliźnim, tym młodszym, którzy pracują, wcale się lepiej nie powodzi - wskazał prof. Janusz Czapiński.

Zwrócił uwagę, że osoby w wieku powyżej 60-65 lat, wychowane i dorastające w PRL, mają stosunkowo niskie aspiracje i oczekiwania. - W związku z tym, jeśli tylko czują się w miarę zdrowe, sprawne fizycznie i stać je na zaspokojenie bieżących potrzeb, to siadają przed telewizorem i niespecjalnie się czymkolwiek martwią - mówił Czapiński.

Zwrócił uwagę, że problem z osobami w podeszłym wieku leży gdzie indziej - to jest przede wszystkim sprawa zdrowia i złego dostępu do usług z medycznych.

- Jeśli uświadomimy sobie, że w Polsce mamy zaledwie 300 geriatrów na kilkumilionową rzeszę osób wymagających opieki medycznej, wtedy widać, że ta grupa jest poszkodowana. Wszyscy Polacy czują się pod tym względem poszkodowani, ale ta grupa ma ku temu szczególne powody.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze