Diagności laboratoryjni zadowoleni z deklaracji ministra zdrowia: laboratoria integralną...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2017 19:45

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych z zadowoleniem przyjęła deklarację ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o podjęciu starań zatrzymania dalszego wyprowadzania medycznych laboratoriów diagnostycznych ze szpitali.

Diagności laboratoryjni zadowoleni z deklaracji ministra zdrowia: laboratoria integralną...
- Publiczna deklaracja ministra Radziwiłła, że medyczne laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala bardzo nas cieszy - mówi Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Fot. Archiwum

Jak przypomina Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych od dawna zabiega o prawne uregulowanie tej kwestii, prowadząc szeroko zakrojoną akcję informacyjną zarówno wśród polityków (posłów, senatorów, przedstawicieli władz samorządowych), jak i społeczeństwa.

Zdaniem KRDL, pozostawienie medycznych laboratoriów diagnostycznych w strukturach szpitala jest niezbędnym elementem zapewnienia pacjentom właściwej opieki medycznej, gdyż umożliwia dyrekcji szpitala pełny i bezpośredni nadzór nad jakością wykonywanych w nim badań oraz nad właściwym przechowywaniem i utylizacją pobranego od pacjentów materiału, znacząco wpływa też na udział i zaangażowanie diagnostów w prace szpitalnych zespołów terapeutycznych i jakościowych, w tym zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych.

- Dzisiejsza (28 marca - przyp. red.) publiczna deklaracja ministra Radziwiłła, że medyczne laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala bardzo nas cieszy - zapewnia Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. - Zwłaszcza, że z wypowiedzi ministra jasno wynika, iż z dużym zrozumieniem podszedł do naszych argumentów i przedstawianych analiz.

Prezes Puacz dodaje, że jako lekarz praktyk ma świadomość roli medycznego laboratorium i pracy diagnostów w zapewnianiu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta.

- Wierzymy, że ''słowo stanie się ciałem'' i kwestia ta zostanie już niebawem uregulowana poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w szczegółowych rozporządzeniach oraz w nowelizowanej ustawie o diagnostyce laboratoryjnej, nad którą pracuje niedawno powołany przez ministra zdrowia zespół ekspertów - mówi prezes KRDL.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum