Diabetologia: osprzęt do pomp nadal tylko do 18 r. życia?

Autor: PM, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 października 2010 18:45

Organizacje pacjenckie i lekarze apelują do Ministerstwa Zdrowia o przedłużenie refundacji osprzętu do pomp insulinowych do 26. roku życia.

Dwa lata temu minister zdrowia Ewa Kopacz obiecała, że dzieci chore na cukrzycę będą mogły leczyć się przy zastosowaniu pomp insulinowych. Kopacz obietnicy dotrzymała. Od początku ubiegłego roku NFZ finansuje zakup pomp i refunduje osprzęt do nich – przypomina Gazeta Wyborcza.

Jednak NFZ finansuje zestawy do pomp insulinowych tylko do 18. roku życia. Tymczasem na zestawy do jednorazowych wkłuć trzeba wydać miesięcznie około 300 zł.

Dla sporej grupy dzieci i młodzieży podawanie insuliny przy użyciu pomp okazało się optymalnym leczeniem. Jednak z chwilą osiągnięcia pełnoletności młodzi ludzie tracą uprawnienia do refundacji zestawów do wkłuć. Ci, których nie stać na ten wydatek (bo np. nadal się uczą), muszą więc przechodzić na podawanie insuliny przy pomocy penów. Uzyskanie wyrównania cukrzycy jest jednak wtedy wyraźnie trudniejsze.

Zdaniem specjalistów wyrównanie glikemii u młodych ludzi rezygnujących z pomp insulinowych byłob łatwiejsze, gdyby dostępne były dla nich analogi insuliny długo działające. Nie są, ponieważ nie znalazły się na liście refundowanych insulin, mimo wcześniejszych zapowiedzi. Na ich refundację nie znaleziono już pieniędzy w budżecie NFZ.

Pompy mają kilka zalet, których nie posiadają peny /wstrzykiwacze: jedno miejsce wkłucia można wykorzystywać przez 3 dni, są dokładniejsze w podawaniu dawek insuliny (możliwe jest podawanie dziesiątych a nawet i setnych części jednostki) oraz zapewniają stały dopływ tego leku do tkanki podskórnej – właśnie w ściśle i bardzo precyzyjnie zaprogramowanej dawce bazowej. Umożliwiają też szybkie podanie dawek (bolusów): korygujacych na posiłek i korygującej (bolus) przed posiłkiem. 

Stałe, ale i bardzo powolne i do tego możliwe do wcześniejszego zaprogramownia „sączenie” insuliny do tkanki podskórnej jest jak dotąd najlepszym pomysłem na naśladowanie funkcji trzustki. U osoby, która wykorzysta te zalety pompy można spodziewać się łatwiejszego uzyskania wyrównania glikemii i rzadszego występowania epizodów niedodocukrzeń lub przecukrzeń. 

Organizacje diabetyków i lekarze od dawna apelują do Ministerstwa Zdrowia, by przedłużyło refundację osprzętu do pomp dla młodych cukrzyków do 26. roku życia. Jednak niedawno wiceminister zdrowia Marek Twardowski mówił w Sejmie, że w tym zakresie nic się nie zmieni – podaje GW.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum