Dera o zakazie wejścia fizjoterapeutów do Sejmu: - Był to błąd

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2018 10:50

- Jeżeli jest informacja, że sprawami dotyczącymi osób niepełnosprawnych zajmuje się rząd, i robi to systemowo, to jest oczywiste, że to nie są wyścigi - mówił we wtorek (24 kwietnia) prezydencki minister Andrzej Dera pytany o zaangażowania prezydenta w projekty nt. niepełnosprawnych.

Dera o zakazie wejścia fizjoterapeutów do Sejmu: - Był to błąd. Fot. Archiwum

Dera został zapytany w Radiu Zet, dlaczego prezydent nie przedstawił żadnych projektów dot. opiekunów osób niepełnosprawnych, czy dlatego, że takie projekty "są obciążone kosztami".

- Jest zasada elementarna w podziale między Kancelarią Prezydenta a rządem, że tam, gdzie są zmiany systemowe, a tu potrzebne są zmiany systemowe, za którymi idą poważne środki finansowe jest to domena rządu - mówił prezydencki minister.

Zaznaczył, że "jest przygotowywana na jesień tego roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej strategia dotycząca osób niepełnosprawnych".

- Jeżeli jest informacja, że tymi sprawami zajmuje się rząd i robi to systemowo, to jest oczywiste, że to nie są wyścigi, tylko w tym momencie priorytet wziął na siebie rząd - dodał.

Dera stwierdził, że projekty dot. opiekunów osób niepełnosprawnych trzeba było przygotować "trochę szybciej". - Prezydent wyraźnie powiedział, że ci ludzie potrzebują pomocy i tutaj nikt nie kwestionuje, że im trzeba pomóc - dodał.

Dopytywane o ubiegłotygodniowe spotkanie prezydenta z protestującymi odpowiedział, że prezydent pojechał do "tych, którzy protestują w słusznej sprawie". - Swoim przyjazdem powiedział: "tak, uważam że protestujecie w słusznej sprawie".

Pytany o zakazanie wejścia fizjoterapeutów do Sejmu prezydencki minister powiedział, że "był to błąd", a kwestia rehabilitacji i masaży dla osób niepełnosprawnych to "codzienność".

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z podopiecznymi protestują w Sejmie od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum