Dera: łączenie sprawy ludzi śmiertelnie chorych z telewizją publiczną jest niegodziwe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2020 16:51

Wiązanie ze sobą sprawy ludzi śmiertelnie chorych z telewizją publiczną jest po prostu niegodziwe, takich rzeczy się nie robi - oświadczył w niedzielę (23 lutego) prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do apeli opozycji o zawetowanie nowelizacji ustawy ws. dofinansowania TVP i PR.

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzej Dera. Fot. PTWP

Dera poinformował, że prezydent podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o dofinansowaniu TVP i PR w ustawowym terminie i wyjaśni powody swojej decyzji.

Dera był pytany w Polsat News, kiedy będzie można spodziewać się decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. podpisania lub zawetowania - o co apelują politycy opozycji - nowelizacji, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia.

Według niego, w Senacie "próbowano w bardzo brutalny sposób powiązać coś, czego nigdy nie powinno się robić w polityce - czyli ludzi śmiertelnie chorych (...), których niezależnie od tego, jakie kto ma poglądy, wszystkich (choroba) dotyka tak samo, z TVP". - I to łączenie obawy śmierci z telewizją publiczną, z rekompensatą, jest po prostu niegodziwe i takich rzeczy się po prostu nie robi - oświadczył.

Dera podkreślił, że prezydent podejmie decyzję w sprawie ustawy w ustawowym terminie, a ma na to 21 dni od chwili, gdy ustawa trafi na jego biurko. - I chciałbym tu państwa zapewnić, że jak ją podejmie, to ją też ogłosi i powie, jakie były powody jego decyzji - zapewnił prezydencki minister.

O weto do nowelizacji zaapelowali w ostatnich dniach do prezydenta politycy opozycji, w tym m.in. jego kontrkandydaci w majowych wyborach. Wcześniej opozycja apelowała, aby Sejm nie odrzucał sprzeciwu Senatu wobec nowelizacji, i by 1,95 mld zł przeznaczone na rekompensatę dla TVP i PR, skierowane zostało na wsparcie ochrony zdrowia, w tym m.in. na walkę z chorobami nowotworowymi. 

Wiktoria Nicałek

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum