Depukat: Jedna trzecia dorosłych mieszkańców Polski ma dostęp do leczenia w Centrach Zdrowia Psychicznego

Autor: • Źródło: PAP28 czerwca 2022 14:24

Mamy 75 pilotażowych Centrów Zdrowia Psychicznego, co oznacza, że ok. jednej trzeciej dorosłych mieszkańców Polski ma dostęp do kompleksowego leczenia psychiatrycznego. To bardzo dużo, ale z drugiej strony to tylko jedna trzecia, a CZP powinny być w całej Polsce – mówiła we wtorek dr Anna Depukat.

Depukat: Jedna trzecia dorosłych mieszkańców Polski ma dostęp do leczenia w Centrach Zdrowia Psychicznego

Pilotaż CZP trwa od 18 lipca 2018 r. Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, w którym można dostać natychmiast bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę. Pomoc dostosowana jest do potrzeb. Może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego.

Kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dr Anna Depukat podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że "archaicznie zorganizowany system opieki psychiatrycznej w zakresie zdrowia psychicznego, na który nałożyła się pandemia i kryzys związany z działaniami wojennymi", spowodował ogólny kryzys psychiczny społeczeństwa.

"Coś, co jest kluczowe dla naszego zdrowia psychicznego, czyli poczucie bezpieczeństwa, w różnych obszarach zostało w sposób istotny naruszone" - powiedziała.

Jak dodała, "jednym z elementów kompleksowej pomocy jest leczenie środowiskowe, lokalne - szybkie, kompleksowe i dostępne", czyli Centra Zdrowia Psychicznego. "W centrach są dostępni eksperci, którzy pomogą w wyborze optymalnego planu leczenia, wsparcia i skorzystania z tych form specjalistycznej formy pomocy, które na tym etapie chorowania i potem zdrowienia jest konieczna do uruchomienia" - zauważyła.

Jej zdaniem największym wyzwaniem jest zawsze przechodzenie z etapu pilotażu do etapu perspektywy systemowej.

"Aktualnie jest 75 centów zdrowia psychicznego (...). To około jednej trzeciej dorosłych mieszkańców Polski, która - jeżeli te centra już się uruchomią - będzie miała dostęp do kompleksowego leczenia psychiatrycznego na tym poziomie. To bardzo dużo, ale to tylko jedna trzecia. Dla nas największym wyzwaniem jest, żeby centra zdrowia psychicznego były w całej Polsce. A żeby to się zadziało potrzeba zmian legislacyjnych, etap pilotażu musi zostać zakończony i wdrożony w perspektywę systemową" - podkreśliła Depukat.

"Centra Zdrowia Psychicznego są dla wszystkich. Każdy człowiek z problemem o podłożu psychicznym może tam przyjść, choćby po to, by porozmawiać - czy sam, czy z bliskimi. To może być bezsenność, problem z koncentracją, stany lękowe, trudna sytuacją, z którą sobie nie radzimy - żałoba, utrata pracy" - zauważyła rzeczniczka Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Katarzyna Szczerbowska.

Jak dodała, system opieki środowiskowej to leczenie oparte na więziach i zasobach pacjenta. "Chodzi w nim nie tylko o to, by opanować objawy choroby, na co pozwala szpital w sytuacjach zagrożenia życia i bywa, że jest on konieczny, ale aby tak wzmocnić pacjenta w jego otoczeniu, w jego kontekście, żeby mógł być wśród nas i - zgodnie z definicją zdrowia psychicznego - żeby mógł kochać i pracować" - powiedziała.

Pilotaż zaplanowany do końca 2022 r., jednak - jak poinformowała dr Anna Depukat - być może zostanie on przedłużony o kolejny rok.

"Czeka nas bardzo dużo działań - trzeba nie tylko przeprowadzić nowelizację ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, ale też ustawę o działalności leczniczej i o świadczeniach zdrowotnych. Mimo że jest taki plan, by była to jedna ustawa zbiorcza (...), to najprawdopodobniej zadzieje się to do końca tego roku. (...) Jest decyzja ministra zdrowia, że jeżeli nie zdążymy z legislacją, to (...) program pilotażowy zostanie przedłużony do końca 2023 r. Na ostateczną decyzję czekamy" - poinformowała Depukat.

Mapa Centrów Zdrowia Psychicznego dostępna jest na stronie: https://czp.org.pl/.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum