Dentysta w każdej szkole od września br.? Nic na to nie wskazuje

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2018 12:17

Dentysta w każdej szkole miał pojawić się we wrześniu 2018 r., ale z rządowych dopłat do gabinetów stomatologicznych skorzystało dotychczas jedynie 187 szkół na 10,5 tys. tych placówek prowadzonych przez gminy.

Problem z uzębieniem jest, obok nadwagi, jednym z najpoważniejszych wśród dzieci i młodzieży Fot. Archiwum

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w 2017 r. w szkołach tych funkcjonowało jedynie 675 gabinetów stomatologicznych - informuje forsal.pl

Aby pomóc samorządom w organizowaniu opieki stomatologicznej, resort edukacji wydzielił dla nich specjalne środki na doposażenie szkolnych gabinetów. Były one zaplanowane w rezerwie celowej. Jak ujawnia w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister edukacji Marzena Machałek, efekty nie są zadowalające. Omawiane dofinansowanie objęło 69 jednostek samorządu terytorialnego, 187 szkół i wyniosło niecałe 1,4 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania na jeden gabinet wynosiła 8 tys. zł.

Zdaniem Marka Pleśniara z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty to tylko kropla w morzu potrzeb - 8 tys. zł mogłoby starczyć na materiały edukacyjne czy wypełnienia w już działającym gabinecie. Wprowadzenie stomatologa do szkoły to koszt kilkunastokrotnie większy. Jak twierdzi Pleśniar, aby udało się to w skali kraju, potrzeba byłoby miliardów złotych.

Problem z uzębieniem jest, obok nadwagi, jednym z najpoważniejszych wśród dzieci i młodzieży. Z Ogólnopolskiego Monitoringu Stanu Zdrowia Jamy Ustnej wynika, że ponad połowa trzylatków ma zęby z ubytkami. Wśród sześciolatków próchnicę ma już 87 proc., a wśród 18-latków - 90 proc.

Więcej: www.forsal.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum