Demograficzna „srebrna era” i opieka długoterminowa. "Trudna sytuacja ulega pogorszeniu"

Autor: oprac. JKB • Źródło: ZPP, Rynek Zdrowia18 listopada 2022 13:00

Według doniesień brytyjskich ekspertów weszliśmy w demograficzną „srebrną erę” – obecnie na świecie żyje więcej osób powyżej 65 roku życia niż poniżej 5 roku życia. Główny Urząd Statystyczny również nie ma dobrych wieści.

Demograficzna „srebrna era” i opieka długoterminowa. "Trudna sytuacja ulega pogorszeniu"
Opieka długoterminowa wyzwaniem zdrowotnym na najbliższe dekady. Fot. AdobeStock
  • Według prognoz GUS liczba ludności w wieku 60+ w roku 2030 ukształtuje się na poziomie 10,8 mln, a w 2040 roku na poziomie 12,3 mln – przytacza Związek Powiatów Polskich
  • Z kolei w 2050 roku w Polsce będzie mieszkać blisko 13,7 mln osób w starszym wieku, co będzie stanowić aż 40,4 proc. społeczeństwa
  • Starzenie się społeczeństwa i dynamiczny wzrost liczby osób starszych przynoszą wyzwania dla polskiego systemu zdrowia i pomocy społecznej
  • Zabezpieczenie socjalne i zdrowotne rosnącej populacji osób starszych i niesamodzielnych będzie jednym z najważniejszych wyzwań polityki w najbliższych dziesięcioleciach – podkreśla Związek Powiatów Polskich

"Srebrna era" stała się faktem

Związek Powiatów Polskich przywołuje dane brytyjskich ekspertów, z których jasno wynika, że weszliśmy w demograficzną "srebrną erę" – na świecie żyje obecnie więcej osób powyżej 65 roku życia niż poniżej 5 roku życia.

Prognozy GUS także nie napawają optymizmem w sprawie ludności polskiej. Wynika z nich, że:

  • w 2030 roku liczba ludności w wieku 60+ ukształtuje się na poziomie 10,8 mln (wzrost o 10 proc. w stosunku do 2020 roku),
  • w 2040 roku liczba tej ludności ukształtuje się na poziomie 12,3 mln (wzrost o 25,1 proc.),
  • w 2050 roku w Polsce będzie mieszkać 13,7 mln osób w starszym wieku (wzrost o 39,8 proc.), co będzie stanowić aż 40,4 proc. społeczeństwa.

Dane statystyczne pokazują, że dynamiczny wzrost liczby ludności osób starszych i prognozy przynoszą nowe wyzwania dla polskiego systemu zdrowia i pomocy społecznej – wiąże się to także ze zmianą struktury polskiej rodziny.

- Na skutek zmian społecznych i ekonomicznych, rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i opiekę osobie niesamodzielnej. Wynika to nie tylko z kurczenia się rodziny i osłabienia roli tej instytucji życia społecznego – podkreśla ZPP.

Takie trudności pogłębiły się w ostatnich latach również przy kolejnych falach pandemii koronawirusa, dlatego też zdaniem Związku zabezpieczenie socjalne i zdrowotne rosnącej populacji osób starszych oraz niesamodzielnych będzie jednym z najważniejszych  wyzwań polityki w najbliższych latach.

Nadchodzące wyzwania zdrowotne

ZPP podkreśla także, że brakuje fachowych pracowników, a dodatkowo presja ekonomiczna może stanowić największy egzamin dla rządu (obecnego i kolejnych).

-  Z tymi zjawiskami od lat zmaga się opieka długoterminowa. Niestety z powodu niedostatecznego zainteresowania opinii publicznej trudna sytuacja, zamiast poprawiać się, ulega pogorszeniu. Uwagę mediów przykuwają jednostkowe przykłady złej jakości opieki, a nie braki systemowe – wylicza ZPP.

W dniach 24-25 listopada zaplanowano ogólnopolską konferencję "Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro", pod hasłem: "Demograficzna srebrna era. Co dalej z opieką długoterminową?". Organizatorem wydarzenia jest Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym".

ZPP podaje, że w konferencji udział wezmą przedstawiciele środowisk związanych z sektorem opieki długoterminowej: świadczeniodawcy, świadczeniobiorcy, pracownicy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjął m.in. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który weźmie udział w panelu dyskusyjnym "Opieka długoterminowa 2022 – bilans zysków i strat". Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy TUTAJ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum