Delta w Polsce. Kwarantanna nie dla wszystkich. Ministerstwo mocno zmieniło wytyczne

Autor: oprac. WOK • Źródło: Polsat, Rynek Zdrowia06 lipca 2021 08:32

Kwarantanna w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zmieniło wytyczne. Pierwotnie każdy, kto miał kontakt z osobą zakażoną wariantem Delta miał trafić na kwarantannę. Także osoby zaszczepione. Ostatecznie resort wycofał się z tego pomysłu.

Kwarantanna po kontakcie z Deltą. Dla zaszczepionych nadzór
  • Osoby zaszczepione będą objęte nadzorem sanitarnym, a nie kwarantanną po kontakcie z wariantem Delta - przekazał w Polsat News Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.
  • W poniedziałek informował, że każdy, w tym osoby, które przyjęły szczepionkę będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę.
  • Powodem wycofania się z pierwotnej decyzji, ma być obawa rządu przed zatrzymaniem procesu szczepień przeciw COVID-19

- Poprosiliśmy sanepid o przeanalizowanie danych dotyczących zakażeń różnymi wariantami, czyli delta, beta i gamma. Tych przypadków mamy 166 i na te 166 tylko 3 to osoby w pełni zaszczepione, więc szczepionki nas chronią. Kwarantanny wprowadzane przez inspektorów wynikały z tego, że nie wiedzieliśmy jak ten wariant się przenosi - wyjaśniał w Polsat News rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz

Zaszczepieni są bezpieczni

Dodał, że "teraz wiemy, że osoby zaszczepione są chronione na 100 proc. przed ciężkim przebiegiem, przed hospitalizacją i zgonem". - Te 3 przypadki świadczą, że możliwość zakażenia jest niewielka, stąd tylko nadzór ze strony sanepidu - przekazał. 

Rzecznik zapewnił, że szczepionki chronią przed zakażeniem, więc nie jest konieczna kwarantanna. - Wystarczy tylko telefon ze strony sanepidu i notoryczne pytanie o stan zdrowia - zaznaczył. - Nie ma ognisk wariantu delta - podkreślał. 
 
- Mamy 55 proc. zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką, jeśli dojdziemy do 70-80 proc. możemy być spokojni o przyszłość po wakacjach - przekazał, pytany o możliwość wystąpienia czwartej fali na jesieni. 

Wcześniej pisaliśmy: Kwarantanna dla każdego, kto miał kontakt z wariantem Delta. Ministerstwo zaostrza przepisy

Na Deltę trzeba uważać

Wcześniej rzecznik Wojciech Andrusiewicz mówił w Polsat News, że Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu z osobą zakażoną wariantem Delta na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J". We wtorek przekazał, że będzie inaczej. 

Dr Joanna Jursa-Kulesza zwraca uwagę, że obawa przed wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2 jest uzasadniona, gdyż może być odpowiedzialny nawet za 70 proc. infekcji jesienią.

- Jesteśmy na etapie zakończenia fali pandemii, którą mieliśmy od stycznia do kwietnia. Potrzebujemy około 2-3 miesięcy, aby „narodziła się” nowa fala, pamiętajmy, że codziennie nadal identyfikujemy osoby zakażone - podkreśla.

- Oczywiście rozmiar zakażeń jest zupełnie inny niż miesiąc temu, ale to nie znaczy, że zagrożenie minęło - powiedziała w rozmowie z PAP dr Joanna Jursa-Kulesza.

Czytaj również: Wakacje 2021. Kwarantanna po powrocie do Polski po nowemu. Zasady, terminy. Nowe przepisy

Wariant Delta - jak go rozpoznać?

Z kolei dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog i pulmonolog w Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odpowiada na pytanie, czy oraz w jaki sposób można rozpoznać zakażenie wariantem Delta.

- Jako jeden z czynników, które mogą trochę odróżniać ten wariant od innych, podaje się objawy brzuszne. Jednak główne objawy są takie same, jak wcześniej, czyli, między innymi: objawy zapalenia gardła, katar, nieżyt nosa, gorączka, biegunka oraz możliwa utrata węchu i smaku - wylicza dr hab. Wojciech Feleszko.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum