Deklaracje wyboru pielęgniarki i położnej POZ stracą ważność? Jest interpelacja do ministra zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia11 listopada 2022 07:30

Do Ministerstwa Zdrowia trafiła interpelacja w sprawie zachowania ważności deklaracji pacjenta, dotyczącej wyboru pielęgniarki POZ i położnej POZ po 31 grudnia 2024 roku.

Deklaracje wyboru pielęgniarki i położnej POZ stracą ważność? Jest interpelacja do ministra zdrowia
Posłanka pyta o ważność deklaracji wyboru pielęgniarki POZ i położnej POZ. Fot. AdobeStock
  • Interpelacja w sprawie zachowania ważności deklaracji pacjenta wyboru pielęgniarki i położnej POZ po 31 grudnia 2024 roku wpłynęła do resortu zdrowia
  • - Do dzisiaj nie zawarto w przepisach prawa, nie podano żadnych regulacji, ani nie przedstawiono w innej formie, w jaki formalny sposób pielęgniarki i położne POZ mają wykazać przynależność do zespołu POZ – czytamy w piśmie
  • Katarzyna Kretkowska z Lewicy podkreśla, że brak wytycznych dotyczących ważności wskazanych deklaracji może doprowadzić do sytuacji, gdy setki czy tysiące pacjentów zostanie bez opieki pielęgniarskiej

Ważność deklaracji wyboru pielęgniarki i położnej POZ po 31 grudnia 2024 roku

Posłanka Lewicy Katarzyna Kretkowska skierowała do Ministerstwa Zdrowia interpelację w sprawie zachowania ważności deklaracji pacjenta, dotyczącej wyboru pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i położnej POZ po 31 grudnia 2024 roku.

Jak wskazała na początku pisma, zgodnie z przepisami ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej z 2017 roku oświadczenia woli świadczeniobiorców (pacjentów) o wyborze świadczeniodawcy, lekarza, pielęgniarki i położnej, nietworzący zespołu POZ tracą ważność z dniem 31 grudnia 2024 roku.

- Do dzisiaj nie zawarto w przepisach prawa, nie podano żadnych regulacji, ani nie przedstawiono w innej formie, w jaki formalny sposób pielęgniarki i położne mają wykazać przynależność do zespołu POZ. Chodzi o to, że brakuje regulacji jasno wskazującej, w jaki sposób mają wykazać, że tworzą z lekarzami zespół POZ, po to, aby deklaracje złożone dotychczas przez pacjentów zachowały po 31 grudnia 2024 roku ważność – przypomina posłanka.

I wskazała, że "pielęgniarki i położne muszą wiedzieć już, w jaki sposób miałyby wykazać swoją przynależność do zespołu POZ, tak aby móc dalej, tj. po 31 grudnia 2024 roku udzielać świadczeń swoim pacjentom. Przy czym problem ten dotyczy w większości pielęgniarek i położnych udzielających świadczeń jako samodzielne podmioty wykonujące działalność leczniczą, czyli np. pielęgniarskie, położnicze, pielęgniarsko–położnicze spółki partnerskie, cywilne, jednoosobowe praktyki. Tylko te samodzielne podmioty „nie pracują” razem z lekarzami w jednym podmiocie leczniczym, dlatego też nie tworzą z nim formalnie zespołu".

Posłanka przestrzega, że brak wytycznych i uzgodnień może doprowadzić do sytuacji, "w której setki, a nawet tysiące pacjentów zostaną bez opieki pielęgniarskiej i położniczej po 31 grudnia 2024 roku, gdyż dotychczasowe deklaracje wyboru utracą z tym dniem ważność".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum