Zdrowie, człowiek, profilaktyka

Debata ekspercka online projektu
Zdrowie Człowiek Profilaktyka

Praktyczny warsztat realizacji PPZ w dobie COVID 19 w oparciu o wiedzę i doświadczenia ekspertów samorządowych - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

24 listopada 2020  •  11:00-12:30

NA ŻYWO
Deficyty kadry medycznej: nowe kompetencje i zawody uzdrowią sytuację? HCC 2019 - sesja "Deficyty kadrowe w polskiej medycynie - jak sprostać temu wyzwaniu"; FOT. PTWP

Ministerstwo Zdrowia i przedstawiciele niektórych zawodów medycznych dostrzegają pewne symptomy zmniejszania się deficytów kadrowych w naszej opiece zdrowotnej. Wszyscy mają jednak świadomość, że czeka nas jeszcze mnóstwo pracy, a skala problemów z obsadą w wielu placówkach jest wręcz dramatyczna - wynika z dyskusji decydentów i ekspertów podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

- Naszym celem jest osiągnięcie optymalnej liczby pracowników medycznych. Chcemy też, aby personel był równomiernie rozmieszczony w całym kraju - wskazywała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podczas panelu pt. "Deficyty kadrowe w polskiej medycynie - jak sprostać temu wyzwaniu" w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

- W ciągu ostatnich trzech lat wyraźnie wzrosły wynagrodzenia we wszystkich grupach zawodowych - lekarzy, pielęgniarek, ratowników. Spowodowało to coraz mniejszy odpływ kadry medycznej z systemu - stwierdziła Szczurek-Żelazko.

Czytaj też: Wiceminister zdrowia: obserwujemy coraz mniejszy odpływ kadry medycznej

Zaznaczyła, że resort zdrowia pracuje nad wprowadzeniem do systemu zawodu opiekuna medycznego i "idzie w kierunku przyznawania nowych kompetencji pielęgniarkom" oraz wykorzystania tych, które nabyły w toku kształcenia, „aby można było przejąć część pacjentów, którzy niekoniecznie muszą być konsultowani przez lekarzy”.

- Pracujemy też nad nowym produktem - poradą pielęgniarską - którą mam nadzieję niebawem wprowadzimy do systemu finansowania ze środków publicznych - zapowiedziała Szczurek-Żelazko.

Wiceminister: dane OECD niedoszacowane
Jak podała wiceszefowa resortu, obecnie w Polsce mamy nieco ponad 175 tys. lekarzy i lekarzy dentystów i ponad 260 tys. pielęgniarek. - Inne osoby wykonujące zawody medyczne, w tym ratownicy, farmaceuci, diagności, fizjoterapeuci, to łącznie ponad 50 tys. osób - wyliczała wiceminister, dodając, że od wielu lat porównujemy się do wskaźników światowych jeśli chodzi o liczbę lekarzy na tysiąc mieszkańców.

Powołała się na dane raportu OECD Health Statistic 2018, w którym wskaźnik 2,4 lekarza na 1000 mieszkańców plasuje Polskę na samym końcu w Europie.

- Chciałabym zwrócić uwagę, że w trakcie liczenia tego wskaźnika, z Polski zaczerpnięto dane dotyczące lekarzy pracujących bezpośrednio z pacjentami, a nawet były przypadki, gdzie wskazywano lekarzy zatrudnionych wyłącznie w szpitalu. Według naszych szacunków, jeśli weźmiemy pod uwagę aktualną liczbę lekarzy i populację w naszym kraju, ten wskaźnik wynosi w granicach 3,4 - powiedziała.

comments powered by Disqus

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych