Deficytowe specjalizacje: problem całej Europy

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2011 18:01

W Polsce wciąż brakuje lekarzy tzw. wąskich specjalności. Mimo że resort zdrowia uznał je za specjalizacje priorytetowe, nadal nie cieszą się dużą popularnością wśród młodych lekarzy.

Deficytowe specjalizacje: problem całej Europy

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, doc. Romuald Krajewski w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreśla, że nie jest to problem typowo Polski, ale dotyczy całej Europy.

- Nie możemy zapominać, że to, co dzieje się na rynkach europejskich ma duży wpływ na sytuację specjalistów w Polsce, ze względu na mobilność lekarzy - tłumaczy Krajewski. - Jeżeli gdzieś w Europie brakuje konkretnych specjalistów, to prędzej czy później odczują to pozostałe kraje unijne, w tym Polska.

Mimo że resort uznał niechętnie wybierane specjalizacje za priorytetowe i płaci lepsze pensje młodym lekarzom, którzy chcą się w tych kierunkach kształcić, nie przełożyło się to na popularność tych dziedzin. Wciąż niechętnie wybierane są patomorfologia, radiologia, medycyna paliatywna czy geriatria.

Zdaniem przedstawicieli środowiska lekarskiego o wyborze specjalizacji nie decydują bowiem tylko warunki finansowe w trakcie stażu, a raczej to, jaka to będzie praca - czy ciężka, jak bardzo stresująca, jakie w ślad za nią pójdą gratyfikacje w przyszłości.

Jak podkreśla doc. Krajewski specjalistów z zakresu radiologii i patomorfologii brakuje w całej Europie. Z jednej strony jest to wynik mniejszego zainteresowania kadr medycznych tym kierunkiem, z drugiej - zmian w medycynie, które wymusiły zwiększone zapotrzebowanie na lekarzy z takimi specjalizacjami.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej uspokaja jednak, że nie należy się obawiać, iż za kilka lat zabraknie lekarzy. Jego zdaniem najważniejsza jest organizacja ochrony zdrowia.

- Pod względem liczby geriatrów jesteśmy na szarym końcu, mamy dziesięciokrotnie mniej tych specjalistów niż średnia unijna. Wzrost zainteresowania tą dziedziną na pewno byłby korzystny z punktu widzenia pacjentów. Można powiedzieć, że jeżeli geriatrów będzie więcej, to oni znajdą zatrudnienie i ta opieka na pewno nieco się poprawi - tłumaczy doc. Krajewski.

- Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce specjalnością bardziej uniwersalną jest interna. Geriatra nie jest internistą, ale internista jest też geriatrą. Dlatego to interniści zajmują się starszymi pacjentami, aby braki kadrowe były jak najmniej odczuwalne. Podobnie będzie z innymi specjalnościami - podsumowuje nasz rozmówca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum