Decyzja refundacyjna dla terapii w chorobie rzadkiej przedłużona. Radość pacjentów
Z początkiem lipca tego roku przedłużona zostaje decyzja refundacyjna dla enzymatycznych terapii zastępczych, które są stosowane w chorobie Gauchera.

- Przedłużona zostaje decyzja refundacyjna dla enzymatycznych terapii zastępczych, które są stosowane w chorobie Gauchera
- - Wielu pacjentów od ponad 20 lat stosuje enzymatyczną terapię zastępczą, dlatego tak bardzo cieszy nas wiadomość, że kolejny raz obowiązująca decyzja refundacyjna zostaje przedłużona - przyznaje Błażej Jelonek, Prezes Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Gauchera
- Choroba Gauchera to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym
Przedłużona zostaje decyzja refundacyjna dla terapii stosowanych w chorobie Gauchera
Z początkiem lipca tego roku przedłużona zostaje decyzja refundacyjna dla enzymatycznych terapii zastępczych, które są stosowane w chorobie Gauchera.
Obecnie w ramach programu lekowego leczonych jest ok. 90 chorych. Większość z nich od ponad 20 lat korzysta z enzymatycznych terapii zastępczych.
Choroba Gauchera to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym. Jest ona dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny i spowodowana brakiem lub krytycznie zmniejszoną aktywnością jednego z enzymów - chodzi o glukocerebrozydazę.
To enzym w sposób naturalny wytwarzany w organizmie człowieka Odpowiada on za prawidłowy rozkład substancji przynależących do grupy tłuszczów (glukocerebrozydu), które nierozłożone zalegają w narządach wewnętrznych (m.in. w wątrobie czy szpiku kostnym). W efekcie - to wszystko prowadzi do ich uszkodzenia i zaburza prawidłowe funkcjonowanie.
- Choroba Gauchera to jedna z niewielu chorób rzadkich, które możemy skutecznie leczyć. Leczenie to od lat jest wizytówką polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich. Mamy dostęp do szerokiego wachlarza terapii, a pacjenci są leczeni zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i doskonale na te terapie odpowiadają - podkreśla Błażej Jelonek, Prezes Stowarzyszenia rodzin z Chorobą Gauchera, który sam zresztą cierpi na tę chorobę.
Są trzy typy postaci klinicznych w chorobie Gauchera
W chorobie Gauchera wyróżnia się trzy typy postaci klinicznych, różniące się od siebie występującymi objawami:
- typ 1 - nieneuropatyczny o przewlekłym przebiegu,
- typ 2 - ostry neuropatyczny, niemowlęcy oraz
- typ 3 - neuropatyczny o podostrym przebiegu.
- Dzięki szerokiemu wachlarzowi terapeutycznemu, dostępnemu w Polsce, możliwe jest leczenie nawet tych bardzo wrażliwych grup pacjentów jak np. kobiety w ciąży czy populacja dziecięca, niezależnie od wieku - dodaje mówi prof. dr hab. n med. Beata Kieć-Wilk, kierownik Pracowni Rzadkich Chorób Metabolicznych przy Oddziale Klinicznym Katedry Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Do głównych objawów wskazujących na chorobę zalicza się:
- małopłytkowość (obniżona ilość płytek we krwi),
- anemię,
- splenomegalię (stan, w którym dochodzi do powiększenia śledziony),
- utrzymujące się zmęczenie/osłabienie,
- krwotoki z nosa,
- często pojawiające się siniaki,
- bóle i przełomy kostne,
- nacieki szpiku kostnego,
- martwice kości,
- osteopenię,
- osteoporozę i towarzyszące im patologiczne złamania.
"Polscy pacjenci mają dostęp do szerokiego wachlarza leków"
Aktualnie w Polsce choroba Gauchera jest leczona w sposób iście modelowy.
- Jesteśmy wzorem dla innych krajów. Od wielu lat jako Stowarzyszenie Pacjentów z Chorobą Gauchera o to zabiegaliśmy. Dziś polscy pacjenci mają dostęp do szerokiego wachlarza leków, dzięki czemu zastosowana terapia jest dopasowana do ich indywidualnych potrzeb, a o jej wyborze decyduje lekarz - przyznaje Błażej Jelonek.
- Wielu pacjentów od ponad 20 lat stosuje enzymatyczną terapię zastępczą dlatego tak bardzo cieszy nas wiadomość, że kolejny raz obowiązująca decyzja refundacyjna zostaje przedłużona, a pacjenci dzięki dostępowi do skutecznej terapii będą mogli dalej normalnie żyć, i funkcjonować mimo swojej choroby - dodaje prezes stowarzyszenia.
30 czerwca wchodzą ważne zmiany na SOR-ach
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)