Decyzja prezydenta o in vitro w przyszłym tygodniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2015 12:15

Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję w sprawie ustawy o in vitro w przyszłym tygodniu.

Decyzja prezydenta o in vitro w przyszłym tygodniu
Prezydent podejmie decyzję w sprawie ustawy o in vitro w przyszłym tygodniu. Fot. PTWP

- Odpowiednią decyzję podejmę w przyszłym tygodniu. (...) Po zakończeniu wszystkich prac nad oceną rozwiązań proponowanych w ustawie przedstawię państwu jak najszybciej - powiedział Komorowski na piątkowym (17 lipca) briefingu.

Dodał, że w stosunku do wszystkich ustaw, szczególnie na etapie kończenia przez niego misji prezydenta, będzie zwracał szczególną uwagę na kwestie konstytucyjności.

Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności pod koniec czerwca. W ubiegły piątek Senat, po burzliwej debacie, ostatecznie zaakceptował ją bez poprawek.

Ustawa o leczeniu bezpłodności, w tym metodą pozaustrojowego zapłodnienia in vitro, daje prawo do korzystania z niej małżeństwom i osobom we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

Ustawa zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum