Decybele groźne dla zdrowia: eksperci ostrzegają przed zmianą norm

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 11:51

Marszałkowie polskich województw chcą podnieść dopuszczalne normy hałasu aby zaoszczędzić na budowie i utrzymaniu dróg.

Większy poziom legalnych decybeli przekłada się na konieczność ustawienia mniejszej liczby drogich ekranów dźwiękochłonnych. Firmujący ten pomysł Konwent Marszałków chce teraz przekonać do niego Ministerstwo Infrastruktury – informuje Dziennik Zachodni.

– Na razie wystąpiliśmy z prośbą o opinię w tej sprawie do resortów środowiska i zdrowia. Czekamy na odpowiedzi – mówi Teresa Jakutowicz, zastępca rzecznika resortu.

Formalnie sprawa jest prosta. Rozporządzenie ministra środowiska wskazuje, jakie są dopuszczalne normy hałasu dla poszczególnych kategorii terenu. Dlatego inwestycje drogowe już na etapie budowy muszą uwzględniać zabezpieczenia. Jednak z powodu wysokich kosztów (1 m kw. ekranu kosztuje ok. 1500 zł) oraz ograniczonego budżetu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wyegzekwowanie tych standardów jest trudne. Zwłaszcza dla istniejącej już sieci dróg. Gdyby zmieniły się normy, wiele problemów przestałoby istnieć. Z wyjątkiem problemów zdrowotnych mieszkańców.

Dlatego eksperci biją na alarm. Przekonują, że obecne normy stanowią rozsądny kompromis pomiędzy wymaganiami ochrony zdrowia, a nakładami ponoszonymi przez drogowców oraz samorządy. Jednak podnoszenie dopuszczalnego progu hałasu odbije się negatywnie na zdrowiu Polaków.

– Hałas to zabójca: dawka powyżej 70 decybeli powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego i zawałów serca – ostrzega prof. Krystyna Pawlas z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

– Zaburzenia snu pojawiają się już przy hałasie rzędu 50-55 decybeli. Hałas pogarsza nasze samopoczucie, utrudnia naukę i zwiększa agresję – wylicza prof. Pawlas i nie szczędzi ostrych słów postulującym zmianę obecnych norm samorządowcom.

Więcej na: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum