Debata w MZ: resort zapewnia - wsłuchujemy się w głos pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2015 20:24

Z okazji Światowego Dnia Chorego w Ministerstwie Zdrowia odbyła się debata nad problemami pacjentów. Dyskutowano m.in. o funkcjonowaniu pakietu onkologicznego i konieczności zapewnienia chorym na stwardnienie rozsiane dostępu do opieki paliatywnej.

Debata w MZ: resort zapewnia - wsłuchujemy się w głos pacjentów
Fot. Archiwum

W debacie wzięło udział ok. 160 przedstawicieli organizacji pacjenckich, rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, m. in. minister Bartosz Arłukowicz i wiceministrowie Sławomir Neumann, Beata Małecka-Libera, Piotr Warczyński. Spotkanie poprowadził prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak.

Podczas tegorocznej debaty omówiono m. in. kwestie związane z funkcjonowaniem pakietu onkologicznego i objęciem refundacją nowych leków. Dyskusja toczyła się także wokół zagadnień dotyczących Narodowego programu zdrowia, Narodowego planu dla chorób rzadkich oraz komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Minister Arłukowicz zapewnił, że resort bierze pod uwagę postulaty przedstawiane przez środowiska pacjenckie i stara się je realizować. Kluczowe postulaty tych środowisk z ubiegłego roku zostały ujęte w pakiecie onkologicznym. Są to m. in. wprowadzenie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, utworzenie funkcji koordynatora - osoby odpowiedzialnej za diagnostykę i proces terapii pacjenta oraz określenie maksymalnego czasu oczekiwania na diagnostykę i leczenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum