Debata prezydencka: o ochronie zdrowia w następnej debacie?

Autor: PAP, AK/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2010 21:53

Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski zmierzyli się w debacie prezydenckiej. O ochronie zdrowia mówili niewiele.

Głównymi tematami była polityka społeczna, gospodarka i polityka zagraniczna. Wyrazili jednak swoje poglądy na temat zapłodnienia in vitro. Bronisław Komorowski zadeklarował też współpracę z opozycja jeżeli chodzi o sprawę reformy ochrony zdrowia.

Jarosław Kaczyński (PiS) zadeklarował, że jest katolikiem i uważa, że zarodek jest człowiekiem. Bronisław Komorowski (PO) jest zaś zdania, że nikomu nie wolno zakazać stosowania metody in vitro.

Kaczyński oświadczył, że jest za tym, żeby było jak najwięcej dzieci i rozumie tragedię tych, którzy nie mogą ich mieć. Zwracał jednak uwagę, że jest bardzo dużo innych metod walki z bezpłodnością.

Mówił, że z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę interesy tych, którzy nie mogą mieć dzieci, a z drugiej tych, którzy traktują zarodek jako człowieka. – Sądzę, że powoli, nie bez trudności ta sprawa zostanie załatwiona – przewidywał. Kaczyński oświadczył, że sam jest katolikiem i uważa, że zarodek jest człowiekiem.

Komorowski podkreślał, że rozumie problem ojcostwa, bo sam wychował pięcioro dzieci. Stwierdził, że jest ostatnią osobą, która chciałaby pozbawić kogoś możliwości cieszenia się z potomstwa.

Zdaniem Kandydata PO nie wolno nikomu nakazać stosowania metody In vitro, ale nie wolno też tego zakazywać. Określił się jako zwolennik soborowej zasady wzajemnego poszanowania, autonomii państwa i kościoła, czyli niewkraczania państwa w obszary związane z elementami wiary.

– Nie mam prawa jako polityk odmówić komukolwiek tego prawa, stąd pan prezes – zwrócił się do Kaczyńskiego – powinien wytłumaczyć, dlaczego w PiS pojawiły się pomysły na karanie więzieniem ludzi za stosowanie metody in vitro – mówił Komorowski.

W podsumowaniu debaty Komorowski odniósł się do kwestii reformy ochrony zdrowia i zadeklarował współprace z opozycja w tej sprawie.

– Paradoksalnie w służbie zdrowia widzę możliwość współpracy z opozycją. Czas przerwać tą niepotrzebną wojnę, czas zacząć pracować i budować. Polakom należy się te pięć lat spokoju – mówił Komorowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum