Debata online: jak skutecznie realizować programy profilaktyczne w dobie pandemii

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 12 października 2020 20:35

"Jak skutecznie realizować Programy Polityki Zdrowotnej w dobie pandemii COVID-19. Praktyczne wskazówki i przydatne narzędzia dla samorządów" - to tytuł trzeciej eksperckiej debaty online w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka. Transmisja już we wtorek (13 października) w portalach rynekzdrowia.pl i portalsamorzadowy.pl.

Debata online: jak skutecznie realizować programy profilaktyczne w dobie pandemii

Samorządy od wielu lat włączają się w realizację zadań w obszarze zdrowia publicznego, finansując Programy Polityki Zdrowotnej (PPZ). Wynika to z obowiązku jaki został na nie nałożony, ale też ze świadomości konieczności podejmowania działań profilaktycznych w celu poprawy sytuacji epidemiologicznej.

Realizacja PPZ jest dziś najbardziej efektywną formą aktywności samorządów w obszarze profilaktyki zdrowotnej, gdyż cele programów są mierzalne oraz ukierunkowane na ściśle zdefiniowane populacje i ich potrzeby.

Nie ulega wątpliwości, że sytuacja finansowa samorządów jest obecnie bardzo trudna, między innymi w wyniku lockdown’u gospodarki i wynikających z tego spadku wpływów z tytułu PIT/CIT oraz przyjętych przez samorządy programów pomocowych dla przedsiębiorców (ulgi i zwolnienia z podatku od nieruchomości, czy z tytułu czynszów najmu/dzierżawy). Jednocześnie potrzeby dotyczące ochrony zdrowia wciąż są duże, a panująca pandemia COVID-19, spowodowana wirusem SARS-CoV-2, dobitnie pokazała, jak wielkim zagrożeniem nadal pozostają dla nas choroby zakaźne i jak ciężko z nimi walczyć, jeśli brakuje skutecznych metod chociażby w postaci dostępu do profilaktyki szczepień.

W jakie działania zdrowotne warto inwestować, szczególnie teraz, w dobie pandemii COVID-19? Jak pandemia zmieniła podejście samorządów do PPZ i ich realizacji? Czy aktualnie samorządy angażują się w realizację PPZ? W jakie działania najchętniej teraz inwestują i z jakimi efektami? Co obecnie stanowi największą przeszkodę w realizacji PPZ?

Między innymi na takie pytania odpowiedzą eksperci w trakcie debaty online zaplanowanej na 13 października, w godz. 11.00-12.30. Dyskusja będzie transmitowana w portalach: rynekzdrowia.pl oraz portalsamorzadowy.pl.

Debata jest częścią cyklu zdalnych spotkań ekspertów w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

Link do rejestracji: https://www.rynekzdrowia.pl/partnerzy/zcp/2020/1/

Udział w dyskusji online zapowiedzieli:

Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich, ekspert z zakresu ochrony zdrowia
Maria Piętak-Frączek, kierownik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa, prezes Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich
Anna Dusza-Ciechanowska, ekspert samorządowy, kierownik Referatu Promocji Zdrowia i Profilaktyki Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce
Michał Borowski, prawnik, doradca podatkowy, Partner w Crido Taxand

Moderator: lek. Tomasz Jan Prycel, współtwórca projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia CEESTAHC.

Zakres tematyczny spotkania:

• Jak przygotować, wdrożyć i przeprowadzić skuteczny Program Polityki Zdrowotnej (PPZ)? Jakich błędów unikać? Jak zbudować budżet PPZ, oszacować populację i dobrać grupę docelową?
• Jakie są nowe narzędzia przydatne przy projektowaniu, wdrażaniu i ewaluacji PPZ?
• W jakie działania zdrowotne warto inwestować w dobie pandemii COVID-19?
• Tarcza 4.0 - nowe narzędzia, z których samorządy mogą skorzystać szukając dodatkowych środków finansowych na realizację działań z zakresu ochrony zdrowia
• Nowe regulacje polityki budżetowej JST wprowadzone w 2020 r. - możliwość pozyskania dodatkowych środków na realizację działań zdrowotnych
• Doświadczenia i dobre praktyki samorządów w realizacji PPZ.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu i do zadawania pytań ekspertom podczas sesji Q&A!

Zachęcamy do udziału w kolejnym wydarzeniu w ramach cyklu Zdrowie Człowiek Profilaktyka* pod wspólnym tytułem "Jak realizować programy profilaktyki chorób zakaźnych w dobie pandemii COVID-19? Praktyczne wskazówki i narzędzia dla samorządów, instytucji i pracodawców":

• 21 października (11.00-12.30)
Odpowiedzialność za zdrowie. Profilaktyka chorób zakaźnych jako dobra praktyka CSR w miejscu pracy i element zrównoważonego rozwoju regionu.

* Zdrowie Człowiek Profilaktyka to projekt realizowany od 2013 roku, którego celem jest pokazanie dobrych praktyk oraz korzyści - ekonomicznych i zdrowotnych - wynikających z ochrony zdrowia i realizacji projektów profilaktycznych w środowiskach lokalnych.

Nad merytoryczną stroną projektu pracują przedstawiciele świata medycyny, krajowi i wojewódzcy konsultanci medyczni, przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, eksperci w zakresie: medycyny pracy, funduszy europejskich, prawa, a także eksperci BHP oraz przedstawiciele samorządów i pracodawców.

Więcej informacji o projekcie: zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum